Krnkologický průlom!
Datum: Friday, 23. March 2012 @ 12:00:00 CET
Téma: Články


Právě vyšlo nové číslo časopisu Historie a vojenství, ve kterém Jan Skramoušský publikoval přelomovou studii o osudech a dílu českého konstruktéra Silvestra Krnky.

Ne každý to asi ví, ale součástí sbírek Vojenského historického ústavu Praha je pozůstalost Silvestra Krnky (jak se sem dostala, to se dočtete v úvodu Honzovy studie). Na její systematické zpracování si v minulosti brousilo zuby hned několik pracovníků této instituce. Jenže desetiletí ubíhala a jedinými pořádnými výstupy stále zůstávaly dvě studie bývalého ředitele Vojenského muzea Václava M. Škorpila z druhé poloviny 20. let minulého století.

Vše se zjevně obrátilo k lepšímu teprve s příchodem Jana Skramoušského, jehož nástup na pozici kurátora sbírky automatických zbraní je nejen pro VHÚ, ale pro zbrojně-technické bádání jako takové evidentně skvělá výhra.

První výstup Honzova krnkologického bádání vyšel v HaV 1/2012 pod názvem "Ruský úspěch Silvestra Krnky". Záběr studie je ovšem daleko širší a pojednává o Krnkovi od jeho narození - přičemž hned tady přicházejí naprosto převratné informace, vycházející z doplňujícího výzkumu v příslušných matričních knihách.

A pak už to jede. Honza se soustřeďuje především na nová fakta, kterých jeho studie obsahuje ohromné množství a které vyvracejí mnoho dosud tradovaných informací založených na Krnkových dobových životopisech. Prostě parádní práce. Podle mě dokonce nejlepší text, jaký jsem od Honzy kdy četl.

Ze závěru studie pak vyplývá, že tímto materiálem Jan Skramoušský s tématem zdaleka neskončil. Sláva!

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2517