Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Na co ''nepasoval'' Pedersen Device?


Na co ''nepasoval'' Pedersen Device?
Datum: Thursday, 16. May 2002 @ 11:44:40 CEST
Téma: Články


Po delší odmlce opět přicházíme s malým testíkem. Tentokrát se týká pozoruhodného adaptéru zkonstruovaného koncem první světové války Johnem D. Pedersenem.

Většině našich čtenářů asi bude známo, že soupravička s názvem Pedersen Device (s krycím názvem "Automatic Pistol, Caliber .30, Model of 1918") byla primárně určena pro jednoduchou a rychlou přestavbu americké opakovačky Springfield M1903 na samonabíjecí zbraň střílející nábojem ráže .30 v podstatě pistolového charakteru. Úprava zbraně spočívala v prostém odejmutí závěru a vsazení adaptéru - zásobovaném 40ranovým zásobníkem směřujícím nahoru šikmo doprava - na jeho místo.

Američané původně plánovali výrobu víc než 100 tisíc adaptérů, které měly být použity při chystané spojenecké ofenzivě v roce 1919. Jenže válka skončila poněkud dříve, než generální štáby všech bojujících stran předpokládaly. V důsledku toho stačila zbrojovka Remington Arms Company zhotovit pouze asi 65 tisíc Pedersenových adaptérů, cca 1,6 mil. zásobníků a nějakých 65 milionů nábojů.

Drtivá většina adaptérů byla zničena na příkaz ministerstva války z počátku roku 1931 poté, co se americká armáda marně pokoušela najít pro tento originální, avšak v praxi poněkud problematický vynález uplatnění. Každý přeživší exemplář Pederson Device je tak extrémně vzácným sběratelským kouskem (odhaduje se, že jich může být od sedmi do několika tuctů). To samozřejmě čas od času vede k výrobě kopií, které jsou postrachem koupěchtivých sběratelů.

A nyní náš dnešní testík. Kromě opakovací pušky Springfield byl Pedersen Device ještě během první světové války pokusně konstruován i pro další tehdejší opakovačky. My se ptáme - pro které z následujících pušek (pro zjednodušení uvádíme jen název systému) NEBYL vyvinut Pedersen Device?

a) Arisaka
b) Carcano
c) Lebel
d) Mosin


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=254