Ing. Daniel  ŘEHÁK: SAMONABÍJECÍ PUŠKA BD-42
Datum: Saturday, 05. May 2012 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Němečtí výsadkáři cítili po prvních vítězstvích a těžkých ztrátách za II. světové války potřebu zvýšit palebnou sílu a současně sjednotit používané střelivo. V první polovině války jich byla část vybavena puškami 98k a část samopaly MP-38/40.  Letectvo, pod které výsadková vojska patřila, jednalo v otázce výzbroje zcela samostatně. Vůbec je (Göringa) nezajímal probíhající vývoj útočné pušky u pozemního vojska.

BD 42
Vypsanou soutěž na zbraň pro výsadkáře vyhrála firma Rheinmettall s konstrukcí Louise Stangeho. Zbraň se měla vyrábět u Krieghoffa. Göring jí byl doslova nadšen a požadoval 100 000 kusů. Tolik výsadkářů ale neměl. Výzbrojní plánovači ho umírnili a snížil požadavek na 3000 kusů.
Hlavní výzbrojní úřad trval na vlastních prověrkách zbraně. Část se zkoušela na armádním polygonu Kummersdorf, část u 20. a 21. divize. O FG-42 se záhy začalo zajímat i vrchní velení (OKW), které trvalo na unifikaci pěchotní výzbroje. Pro ně byla jasným favoritem útočná puška MP-43 (StG-44). Došlo na další srovnávací zkoušky. Budoucí útočná puška měla vyšší rychlost palby a nižší hmotnost nesené munice. Do vzdálenosti 400 metrů byly výsledky přesvědčivé. Voják s MP-43 prostě stačil zasáhnout mnohem více cílů. Ekonomické hledisko také jasně favorizovalo MP-43.

Toto je malá ukázka z článku ing. Daniela Řeháka o samonabíjecí verzi slavné německé výsadkářské pušky.
Článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2009.
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2540