PREZIDENTOVI NA ROZLOUČENOU
Datum: Tuesday, 15. May 2012 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


O americkém prezidentovi Georgi W.Bushovi si můžeme myslet leccos. Pro řadu Američanů však jeho styl vlády a poněkud černobílé vidění světa, znamená dosud hodnotu, na kterou jsou ochotni přísahat. Navíc Bush nebyl jen symbolem pochybného tažení do Iráku nebo do Afghanistánu, ale znamenal mimo jiné vysvobození pro americké střelce. Vysvobození ze sítě restriktivních předpisů, do které je začal lapat chlípný a zbraním nepřející Bill Clinton. Američtí střelci a výrobci zbraní proto Bushe neodsuzovali a jsou mu vděčni. Někteří se dokonce rozhodli mu za jeho činy nějak poděkovat.

bush Luxusní exemplář pistole Colt 1911 připravili pro prezidenta Bushe příslušníci American Pistolsmiths Guild, která sdružuje puškaře a ladiče, kteří vyrábějí nebo ladí pistole a revolvery. Oni byli s Bushovými postoji ke zbraním spokojeni, souhlasí s jeho podporou výrobcům palných zbraní a s jeho postojem k druhému dodatku americké ústavy, která lidu garantuje právo držet zbraň. A za tuto podporu  se rozhodli jej na rozloučenou obdarovat.
Pistole pro exprezidenta dostala vlastní a jedinečné výrobní číslo GWB 001 a na její výrobě se podílelo hned deset členů této organizace, takže šlo o dílo vskutku kolektivní. Se všemi plusy i mínusy, které z kolektivního díla plynou.
Puškaři, rytci a další umělci se rozhodli zbraň Bushovi předat až poté, co opustí svůj úřad, protože pokud by mu pistoli věnovali v době výkonu úřadu, musel by ji podle amerických zákonů odevzdat a stala by se majetkem státu. Takhle mu zůstane.

Bush Pistole

Rytiny na zbrani vytvořil Brian Powley. Na levé straně závěru, mezi rytými  a zlacenými rostlinnými motivy dominuje průkopník z počátků Spojených států. Snad je to Davy Crocket. Najdeme zde také hlavu orla. Na pravé straně závěru jsou modřené a zlacené ryté rostlinné motivy.
Roy Fishpaw zhotovil bílé kostěné střenky. Kazetu z francouzského ořechu vyrobili u firmy A&A engraving. Na vyladění mechanismu a vůbec na klasických puškařských pracích se podíleli Dave Lauck, Jack Weigand a Neil Keller od firmy Custom Ballistics, Alex Hamilton z Ten-Ring Precision, Marc Morganti od Gemini Custom a Larry Vickers of Vickers Custom.                          
Skvostné pouzdro z černé kůže a pásek s bohatě rytou sponou vyrobil Matt Del Fatti z firmy Del Fatti Leather.
Nejméně tři z puškařů, kteří se na výrobě zbraně podíleli, se na ni také podepsali nebo na ní učinili svoji značku. Možná je to hodně, zvláště když toto značení nikdo nesladil a každý to má jinak. Navíc výzdoba na pravé straně závěru neladí stylově se stranou levou. Zřejmě těch motivů a technik, které ovládají, chtěli na zbraň dostat co nejvíc. Výsledná zbraň tak působí poněkud neorganicky, ale to se v případě, že někdo dojatě a upřímně děkuje, prostě může stát. V každém případě tak vznikl další unikát, který jednou může zamotat hlavu nějakému sběrateli. Výrobci zvučných jmen jsou známí a na George Bushe svět také nějakou dobu nezapomene. Ale až se tento problém bude jednou řešit, my už tady nebudeme.

Bush Pistole


Bush Pistole


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2545