ABY SE SOMÁLEC ZASTAVIL
Datum: Thursday, 17. May 2012 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Už od počátku zavádění útočné pušky M16 v americké armádě panovala jistá nedůvěra k novému náboji 5,56 x 45 mm. Jeho střela se jevila jako nestabilní a její chování při boji v podrostu nezaručuje v případě střetu s překážkou, že si zachová svůj směr. A záhy se zjistilo, že na její zastavovací schopnost není spolehnutí. Nicméně náboj se používá dosud a nevypadá to, že by se od něj ustupovalo.


Problémy s nedostatečnou zastavovací schopností tohoto náboje má při použití předepsané útočné pušky M16 vyřešit nový náboj, jenž nese označení 458 SOCOM. Oproti subtilnímu náboji 5,56x 45 mm je tato více než pětačtyřicítka pořádný cvalík.
Náboj vznikl s cílem dát útočné pušce M16  a karabině M4 (obecně zbraním založeným na bázi AR 15) výrazně vyšší zastavovací schopnost než tyto zbraně mají při použití stávajících nábojů 5,56 mm NATO. Vznikl na základě požadavků a velmi neformálních diskusí při pivě s členy specielních jednotek, zvláště Delta  Force. Údajně to vše vznikalo po zkušenostech z Mogadiša, kde v roce 1993 k zastavení ozbrojených somálských bojovníků bylo potřeba zasáhnout je více střelami z emšestnáctek.

V čele vývoje stál Marty ter Weeme, zakladatel firmy Teppo Jutsu LLC a vše se odehrálo někdy kolem roku 2000. Na vzniku náboje se podílel také Tony Rumore od Tromix Corp v Broken Arrow. Vyšel z náboje 50 Action Express a nový náboj původně osazoval střelami Barnes o hmotnosti 300 grainů. První zbraně vyráběla právě firma Tromix, která se specializuje na výrobu prototypů.
Náboj je relativně dlouhý, nábojnice měří 40 mm. Střela je zaoblená a vyrábí se v různých hmotnostech od 250 do 600 grainů (16,2-38,8 g). Její úsťová rychlost při vystřelení z  pušky řady AR 15 je 580 ms-1 a energie střely činí 3261 J. Tím se blíží ráži 45-70 Government. Náboj je určen ke střelbě na kratší vzdáleností při použití relativně krátkých hlavní. Vedle verzí s nadzvukovými střelami se vyrábějí také náboje subsonické, určené pro specielní operace. Při testech prostřelil neprůstřelnou vestu třídy III a.

Ačkoli se náboj 458 SOCOM liší od původního náboje pro M16 v mnoha ohledech, lze ho použít u zbraní řady AR 15 a M16. Především ho lze nabíjet do zásobníků pro tyto zbraně. Do zásobníku pro třicet nábojů původní ráže se nabíjí pouhých deset nábojů ráže nové.  Když trochu přitlačíte, nacpete jich tam prý dokonce tucet. Tím je splněna první podmínka pro použití tohoto náboje.

Ovšem donutit náboj v ráži 458 SOCOM, aby se nějak nacpal do komory pro jeho podstatně štíhlejšího konkurenta a předchůdce, prostě nelze. Tato nekompatibilita se  řeší výrobou nových hlavní, a závěrů, které se potom montují na těla klasických zbraní v původní ráži. Funguje to.
Jedna z firem, která nabízí zbraně v této ráži, je Rock River Arms. Vzhled zbraně připomíná útočnou pušku M16 A4, ale hned na první pohled upoutá masivnější hlaveň. Zbraň nese označení .458 SOCOM RRA LAR-458 CAR A4 Rifle a v základním provedení je k mání za necelých 1200 dolarů.

Vedle kompletních zbraní se pro tyto náboje dodávají také sety k přestavbě zbraní z původní na novou ráž. Sety se skládají z hlavní různých délek, závěru, mířidel včetně lišt a zařízení k odběru plynů.
V dnešní době jsou na trhu údajně také AK 47 v této ráži, jakož i řada jednoranových a opakovacích pušek. S těmi jsme se zatím neměli možnost seznámit, takže prodáváme jak jsme nakupovali.

Tyto náboje rozhodně nepředstavují nějaký laciný špás pro zábavnou střelbu. Cena krabičky s dvaceti kusy se u různých amerických prodejců v červnu tohoto roku pohybovala mezi 45-55 dolary v závislosti na výrobci a použitých střelách.
Ačkoli označení nábojů se odvolává na jednotky SOCOM, o zavedení zbraní v této ráži do jejich výzbroje zatím nemáme informace. Pravděpodobně se tedy tyto zbraně pohybují mezi nadšenci a lze je chápat i jako velmi zajímavé náčiní k obraně obydlí. Už proto, že tato ráže spolehlivě zastaví jak Somálce, tak Američana.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009

Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2546