Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Šavle Mannerheimova předchůdce


Šavle Mannerheimova předchůdce
Datum: Tuesday, 12. June 2012 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Osudy lidí a jejich věcí představují někdy námět na román. Vysoký ruský důstojník léta bojuje za Rusko, aby ve druhé polovině svého života dělal všechno možné k zastavení ruské expanze. Byla snad příčinou jeho přechodu na protiruskou stranu zrada? Nikoli. Mohli za to pánové Lenin, Trockij, Stalin a jimi vytvořený režim, který generálovi usiloval o hlavu. A nejen jemu.

savle-mannerheimova.predchudce
 
Náš muž má hned několik jmen. Dějiny jej znají jako Oskara Karloviče Enkela. Tak mu říkali Rusové a tak jej znají dějiny. Oskar bylo jeho první křestní jméno a Karlovič otěčestvo-jméno po otci. Pokřtěn však byl jako Oskar Paul Enckel. Ačkoli se 2.března 1878 narodil v Petrohradě, byl to německý luterán. Němců a jiných cizinců se v Rusku vždy pohybovalo dost. Ve specifických podmínkách zaostalého Ruska hledali solidní existenci na dobře placených pracovních pozicích, pro které země neprodukovala dostatečně kvalifikované kádry.
Vojenské vzdělání Enkel nabyl ve Finském kadetském sboru. Do služby vstoupil jako sedmnáctiletý 3.března 1895 v hodnosti podporučíka gardového Semjonovského pluku. Elita armády. Musel být buď moc dobrý nebo měl slušnou protekci. V roce 1903 dokončil Nikolajevskou akademii generálního štábu a stal se kapitánem generálního štábu.
Zúčastnil se rusko-japonské války, ale to nebyla nejlepší životní zkušenost, protože Rusové ji prohráli. Už v roce 1912 se náš muž stal plukovníkem a pracoval na poli rozvědky a kontrarozvědky. Prohánění vojáků po cvičáku asi od počátku přenechával buzerace chtivějším kolegům.

Enkel-šavle
Obrázky k tomuto článku laskavě poskytla mezinárodní aukční firma Hermann-Historica v Mnichově.
 
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2010. Tam si také můžete přečíst úplné znění.
 

 


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2567