Pistole Drulov výrobní číslo 66
Datum: Tuesday, 10. July 2012 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Za zbraně proslulých značek a modelů s nízkými výrobními čísly se dnes na sběratelském trhu platí veliké sumy. My vám dnes představíme velmi zajímavou zbraň s nízkým výrobním číslem ze zdánlivě nenápadné, ale všem známé české zbrojovky.

Kolem poloviny roku 2005 jsem se jednoho z přátel našeho muzea dozvěděl, že Svaz branně technických sportů, základní organizace Strašov se hodlá zbavit starší pistole značky Drulov a byl by ochoten darovat ji našemu muzeu.

Řadu zbraní této firmy ve sbírkách Východočeského muzea v Pardubicích máme, ale při prohlídce strašovské zbraně se ukázalo, že tuto pistoli rozhodně chtít budeme. Na pistoli totiž jsou zkušební značky z roku 1956 a na většině součástek je vyraženo číslo 66. Pochází tedy ze samého počátku výroby.V listopadu 2005 jsem zbraň vzal s sebou při cestě do Litomyšle a ukázal ji předsedovi výrobního družstva Drulov panu Jiřímu Hánělovi. Ten především konstatoval, že číslo 66 je skutečně výrobním číslem zbraně a nikoli číslem montážním. Zalistoval také ve starých knihách a sdělil mi, že zbraň byla vyrobena 28.května 1956. Expedovali ji 31.května 1956 k odběrateli, jímž byl Krajský výbor Svazarmu v Pardubicích. Odtud se pistole zřejmě dostala do Strašova, který leží v pardubickém okrese. Na zbrani chyběla pojistka a zarážka byla nahrazena nepůvodní součástkou. I tyto součástky se v Drulovu našly, takže pistole je nyní kompletní. Kromě chybějících součástek konstatoval pan Háněl velmi dobrý technický stav zbraně.

Pistole, zkonstruovaná Augustinem Nováčkem, je dlouhá 375 mm a váží cca 1245 g. Má přímotažný závěr, uzamykaný dvěma ozuby.Drážkovaná hlaveň má kruhový průřez, hranolovitá muška je regulovatelná regulačním šroubem. Hledí je zasazeno v příčném zářezu, tvoří je jeden plátek a je stranově stavitelné. Vývrt je ještě po 50 letech v dobrém stavu. Na levé straně hlavně je vyznačena ráže ".22 LONG RIFLE" a vedle se nachází československá zkušební značka z roku 1956.

Zkušební značka se opakuje i na levé straně pouzdra závěru, kde kromě ní najdeme logo původní firmy Josefa Pavlíčka (v oválné kartuši dravý pták, držící v pařátech písmena J a P). Dole je ještě nápis "Made in Czechoslovakia", výrobní číslo 066 a druhotné značení majitele, resp. uživatele "SVAZARM 8".Všechny kovové součásti zbraně s výjimkou spouště a závěru jsou černěné. Na namáhaných místech je černění z části setřeno a kov je napaden jemnou korozí.

Anatomická rukojeť má lesklou polituru, která je nyní částečně opadaná. Rybina je silně zahlazena používáním.

Pistole Drulov se příliš nesbírají, protože většinou slouží střelcům "až do roztrhání těla". Přesto se domnívám, že jsme do muzea získali hodnotný přírůstek. Těm dalším se nebráníme.

Jan Tetřev

Foto: Jana Procházková

Fotografie pro tento článek poskytla Jana Procházková. Vzhledem ke specifikům internetu jsme je museli výrazně zmenšit. Pokud má někdo zájem o tyto fotografie v původním formátu 2560 x 1920 pixelů (a několik dalších, které k nim autorka přidá), může si je objednat za 250 Kč včetně poštovného na dobírku. Stačí vyplnit objednávkový formulář.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2580