Plynovky Feinwerkbau
Datum: Monday, 23. July 2012 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Přechod od vzduchovek k plynovkám na CO2 začal u Feinwerkbau v roce 1981. Koncem roku  se na trhu objevila sportovní pistole-plynovka model 2 s kartuší na stlačený CO2  pod hlavní. Současně přišel na trh Walther se zbraní podobného charakteru. Napínací páčka mechanismu plynovky Feinwerkbau byla umístěna vlevo pod hledím na těle zbraně. Zbraň byla vybavena závažím, které Walther neměl a Feinwerkbau mohla také regulovat úsťovou rychlost střely. Celková délka zbraně činila 410 mm, hlaveň měřila 257 mm, přímka mířidel měřila 356 mm a zbraň bez nádrže na plyn výžila rovných 800 g. Plný zásobník vážil 321 g a s jednou náplní bylo možno vystřelit až 250 ran. Jinde se uvádí dokonce 300 ran. A právě velkokapacitní nádrž na plyn byla chápána jako jedna z významných předností této zbraně.

Zbraň se vyráběla také v kratším provedení Junior a v nabídce se udržela nejméně do konce 80. let minulého století.
Na první plynovku-pistoli záhy navázaly modely C10, C20 a C25. Všechny tyto zbraně měly nádrž na stlačený oxid uhličitý pod hlavní. Již na první pohled je mezi nimi snadno odlišitelný model C10, u kterého je velká mezera mezi nádrží na stlačený vzduch a hlavní.
V roce 1989 vystavovala firma Feinwerkbau na výstavě IWA svoji novou opakovací pětiranovou pistoli-plynovku C5, která se dostala na trh až v březnu roku 1990. Kolmo k ose hlavně zde zbraní procházel zásobník, ve kterém bylo pět diabolek. Při každém výstřelu posunula vodící lišta zásobník o jednu rozteč. Jinak se zbraň dost podobala modelům jednoranovým. Zbraň poskytovala možnost 200-250 výstřelů při úsťové rychlosti 147 ms-1.
Na tuto zbraň navázala poněkud zvláštně vyhlížející plynovka C55, u které byla nádrž na stlačený oxid uhličitý sice umístěna pod hlavní, ale na rozdíl od předchozích a následujících modelů nebyla s touto hlavní rovnoběžná, nýbrž k ní byla kolmá. Známe to z některých velmi starých větrovek, ale zřejmě to byl opět jeden z kroků nesprávným směrem, protože u modelu C55P se už tato technická zajímavost či spíše dokonce pozoruhodnost nevyskytuje.
V této kategorii zbraní byla více než zdatným konkurentem zbraní Feinwerkbau pistole Drulov DU 10 Condor konstruktéra Vladimíra Uhrinčata.
Také v období nadvlády plynovek byla firma úspěšná, ale konstruktéři stále zápasili s negativními vlastnostmi stlačeného oxidu uhličitého. Bylo proto zřejmé, že hnacím médiem musí být nakonec v každém případě vzduch.

Toto je ukázka z rozsáhlého materiálu o firmě Feinwerkbau, který vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2010.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2583