Malorážky Feinwerkbau
Datum: Tuesday, 28. August 2012 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V květnu 1979  přišly na trh standardní malorážky Feinwerkbau 2000 UIT Standard a 2000 Junior. Jejich pažby vycházely z osvědčených vzduchovek, stejně jako řada dalších konstrukčních prvků, u nichž to bylo možné. Nástup zbraní provázely pochybnosti, zda výrobce špičkových vzduchovek jeschopen vyrobit kvalitní malorážku. Ukázalo se, že ano. Sportovní vzduchovka 300 S a malorážky řady 2000 představovaly velmi zajímavý komplet.

Tyto zbraně vyhovovaly jak pro střelbu v stoje, vkleče i vleže. Pažba byla z kvalitního ořechového dřeva s matnou povrchovou úpravou. Pistolová rukojeť pažby měla hluboké vybrání pro dlaň a palec. N pažbě a botce se povedla dobrá a především funkční kombinace plastů a dřeva.
Jedím z nejvýznamnějších pozitiv malorážky 2000 byla nepochybně spoušť. Byla stavitelná ve všech myslitelnýczh  směrech. Odpor byl stavitelný od 120 do 300 gramů. Lučík byl plastový. Ke zbrani se dodávala řad výměnných prvků mířidel. Hodnocení těchto malorážek byla od počátku vynikající v Německu, v USA i u nás. Cena se tehdy pohybovala  lehce přes 1000 marek.
Kolem roku 1989 byla kvalita malorážek Feinwerkbau, Walther a Anschütz v zásadě velmi blízká, ale přesto zde byla mírná převaha zbraní Anschütz, které ve standardní malorážce v roce 1989 ovládaly odhadem 80% německého trhu.
Standardní malorážka Feinwerkbau 2600 měla už tehdy pažbu vyrobenou z vrstveného dřeva. Tehdy to byla relativní novinka, o kterou se vedly spory, ačkoli vrstvené dřevo už tehdy mělo za sebou použití u řady jiných sportovních potřeb. Závěr této zbraně obsahoval dosti velké procento hliníkových součástí.

Toto je ukázka z rozsáhlého materiálu o firmě Feinwerkbau, který vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2010.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2601