Švédská brokovnice Remington Rolling Block
Datum: Thursday, 30. August 2012 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Před nějakým časem nám jeden čtenář poslal dotaz s řadou obrázků zajímavé zbraně.

Dotaz zněl:

Vlastním jednoranovou brokovnici Husqvarna, model Enkelsko TT, ráže 20, rok výroby 1873. Můžete mi sdělit něco o historii této zbraně? Jaká je její hodnota?

Odpověděl jsem na stránkách Střelecké revue:

Vaše zbraň je jednou z ukázek druhotného využití služebních zbraní pro civilní účely, k němuž docházelo zpravidla poté, co byla zbraň vyřazena z armády či jiných ozbrojených sborů.

Jednoduchý a proto k poruchám nenáchylný systém Remington Rolling-Block se dostal do výzbroje armád v řadě zemí a výjimkou nebyly ani severské státy, konkrétně Dánsko Norsko a Švédsko. Jednoranové zadovky vzoru 1867 a vzorů následujících se pro Norsko a Švédsko, které v této době tvořily ještě jeden státní útvar, vyráběly ve zbrojovkách Kongsberg, Husqvarna, Carl Gustaf a Stockholm gevärverkstad.

Než se výroba ve Švédsku zaběhla, dodala prvních 10 000 kusů zbraní sama firma Remington, která dodala také dalších 20 000 systémů, určených již pro zbraně, vyráběné ve Švédských zbrojovkách.

Značení vaší zbraně dokládá, že byla vyrobena firmou Husqvarna v roce 1873. Značkou výrobce je písmeno H nad rokem výroby. Firma Husqvarna vyrobila kolem 80 000 pušek Remington a 2984 karabin. Byla druhým největším výrobcem po firmě Carl Gustaf, která pušek vyrobila 100 000 - 120 000. V roce 1873 Husqvarna vyrobila 15 516 pušek Remington Rolling Block.

Zadovky Remington Rolling Block měly tu zásadní nevýhodu, že je nebylo možno snadno transformovat na opakovačky. Byly proto z armád postupně vyřazovány a dostávaly se buď k bojovníkům méně rozvinutých zemí nebo prostřednictvím obchodních firem na civilní trh. Na civilním trhu byly upravovány pro využití nábojů se středovým zápalem, používaly se jako brokovnice i kulovnice a sportovní pušky.

To je i případ vaší zbraně, u níž bylo kromě úpravy vývrtu hlavně zkráceno předpažbí a vyměněno hledí. Takto upravené zbraně se v katalogu Husqvarny objevovaly prokazatelně ještě těsně před I. světovou válkou.Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2602