ARMÁDY ČESKÝCH POLITIKŮ
Datum: Sunday, 02. September 2012 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Čeští politikové jsou, kdykoli to jen jde, stádo rozhádaných sebestředných individuí. Nicméně dnes si zatím jenom nadávají. Byly doby, kdy to bylo mnohem horší. V období mezi světovými válkami si v některých evropských zemích (Německo, Rakousko, Československo…) budovaly politické strany polovojenské organizace, které měly rozbíjet schůze politických odpůrců a chránit schůze a veřejné projevy vlastní před podobnými bojůvkami soupeřů, případně před policií, četnictvem či armádou.

armady
Armády českých politiků

Podobné organizace vznikaly jako houby po dešti i v Československu. Zkušený historik Ivo Pejčoch se věnuje těm, které vycházely z českého jazykového prostředí nebo které měly internacionální, např. česko-německý charakter. Dočteme se tak třeba o tzv. čerkeských oddílech KSČ i o jejích dalších bojůvkách s holemi, boxery, obušky a býkovci. Lahůdku představují také bijci Národní obce fašistické, ale píše se zde také o Rote Wehr německých sociálních demokratů či Šedé legii Národního sjednocení. Fialovou legii měla ale také celkem mírumilovná, ale o to zkorumpovanější strana českých živnostníků.
Víc než polovinu knihy zaujímají údaje o všemožných fašistických gardách II. republiky a protektorátu. Píše se zde o Svatoplukových gardách Vlajky, Arijské stráži a celé řadě dalších méně významných fašistických a kolaboranstských úderek. Vše zakončuje text o dobrovolnické Svatováclavské rotě, která byla jedinou českou dobrovolnickou formací, jež se připravovala k ozbrojenému boji po boku Němců proti postupujícím spojencům.
Publikace je vybavena řadou unikátních forografií.
Ivo Pejčoch je zkušený autor, který vychází z dochovaných archivních dokumentů. Tohle není omílání stokrát napsaného, ale velmi zajímavé výsledky vlastního výzkumu. Autor umí psát čtivě, takže se nejen dozvíte nové informace, ale také si počtete.

Ivo Pejčoch: Armády českých politiků. České polovojenské jednotky 1918-1945. Svět křídel, Cheb, 2009, 162 s., cena: 220 Kč.

Tato zpráva vyšla ve Střelecké revui číslo 3/2010.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2603