Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - ZBROJOVKA BRNO-HOLICE


ZBROJOVKA BRNO-HOLICE
Datum: Wednesday, 10. October 2012 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Zbrojovka Brno vyráběla řadu desetiletí vynikající lovecké a sportovní zbraně pro celý svět. Potom přišla éra tunelů, svazáckého managementu, soudců Berků a bylo po Zbrojovce Brno. To z její výroby, co bylo zachránitelné, koupila Česká zbrojovka v Uherském Brodě. Ale zdaleka nekoupila všechno, protože nechtěla.

Zbylo například větší množství dílů a polotovarů na zbraně, v jejichž výrobě už nástupnická firma nehodlala pokračovat. Pro někoho to byla hromada šrotu, se kterým není nutno se nějak zabývat a je třeba to rychle odvézt do šrotu, dokud za to něco dávají. Jinému, tedy člověku věci znalému, se takřka zastavilo srdce při představě, že by tento poklad mohl skončit někde v hutích. Vždyť kolika myslivcům může tato zásoba pomoci a kolika novým zbraním mohou tyto náhradní díly dát základ. Součástí této skrumáže náhradních dílů je totiž také několik rozpracovaných programů Zbrojovky Brno, v nichž se dá při troše šikovnosti pokračovat, ale které jsou pro velkou firmu nezajímavé.Tisíce náhradních dílů na brněnské zbraně nakonec koupila jako jeden celek firma P.P.K., s.r.o., jejíž centrála je dnes ve východočeském městě Holice. Jak nám řekl jeden ze spolumajitelů firmy Pavel Kupec, jako perspektivní se mu jeví v první řadě projekt jednušky ZBK, která by se pod novým typovým označením měla objevit ve výrobním sortimentu firmy jako kulovnice, brokovnice, karabina, pistole a poplašná pistole.

Kupec-Holice
Drobné součástky na dvojky řady ZP

Kupec-Holice
Trochu víc hlavňoviny


V současné době probíhá už několik měsíců třídění desetitisíců náhradních dílů, součástek, součásteček a šroubečků, které byly součástí velkého nákupu. Až se vše přetřídí a zhodnotí, část dílů, které firma nevyužije, půjde do volného prodeje, takže je zužitkují jiní puškaři, kteří provádějí servis brněnských zbraní. Budou se distribuovat jak poštou (pokud nepodléhají zákonu), tak především v připravovaném firemním obchodě, který už je po stavební stránce i po stránce vybavení hotov. Tam by se měly převážně prodávat hotové zbraně z vlastní produkce. Druhá část dochovaných součástek se použije k vlastní výrobě nových i staronových modelů. U součástek na vývojové typy, které se nedostaly do výroby, se uvidí.
Pavel Kupec nám mimo jiné řekl, že nyní, kdy jsou třídící práce v plném proudu, nemohou vyhovět žádné žádosti o prodej součástek nebo náhradních dílů, protože systém prodeje ještě není spuštěn a dohledávání příslušné součástky by zdržovalo třídění. Zájemci, kteří se o tomto pokladu dozvěděli, již pochopitelně jsou. Výroba náhradních dílů, které jsou žádané, by se měla rozběhnout po doprodeji zásob. Pomalu se také rozbíhá velkoobchod s hlavněmi, které ovšem nepocházejí ze Zbrojovky Brno, ale dovážejí se ze zahraničí.
Do Holic se z Brna přestěhovaly také stroje na výrobu pažeb. Měli jsme možnost vidět německou kopírku na výrobu pažeb značky Fagus, která pamatuje ještě tatíčka Masaryka.

Kupec-Holice
Baskule na dvojky řady ZP

Kupec-Holice
Kopírka značky Fagus na pažby

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 4/2009


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2621