DLOUHÉ PUŠKY BILLA SHIPMANA
Datum: Wednesday, 14. November 2012 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Potřebujeme-li zakoupit repliku palné zbraně z éry Divokého západu nebo ze samých počátků dobývání amerických hor a plání bílými osadníky před americkou revolucí nebo pár desítek let po ní, neobracíme se zpravidla do Ameriky. Naše oči směřují do Itálie a případně  též do Španělska.

Zvláště Italové zásobují světový trh už padesát let širokým spektrem zbraní od jednoranových křesadlových předovek z počátků osídlování severní Ameriky přes perkusní pistole a revolvery až k pákovým opakovačkám. A sortiment se stále rozšiřuje, protože zákazníci chtějí nové věci. Italové dobyli také americký trh a většina replik předovek na něm je italská. Existuje ovšem řada výjimek.

Dlouhé pušky
Také v USA totiž existují puškaři, kteří vyrábějí repliky zbraní z americké historie. Nemohou konkurovat italským továrním či manufakturním výrobkům, takže se soustředili na zbraně, které se v Americe nevyráběly továrně či manufakturně v sériích. Nevyrábějí revolvery, nevyrábějí winchesterovky, Sharpsovy pušky ani derringery. Věnují se především výrobě replik zbraní z doby, kdy se lovecké pušky dělaly individuálně v řadě puškařských dílen, byť měly řadu jednotících prvků.
Věnují se tedy především tzv. pennsylvánským nebo též kentuckým puškám, univerzálním křesadlovým zbraním pro lov, boj a případně i sportovní střelbu, jimiž byli vybaveni průkopníci, dobývající a objevující v 18. a na počátku 19. století Ameriku. Těchto puškařů je v Americe několik desítek, určitě přes padesát. Dokonce mají spolu s dalšími milovníky doby dlouhých pušek a výrobci replik předmětů z té doby vlastní sdružení. Mnozí provozují výrobu replik při jiném počestném zaměstnání.

Bill Shipman
Jeden z těchto puškařů-specialistů je také Bill Shipman z Lancasteru v Pennsylvánii. Své zbraně vyrábí individuálně, jen několik kusů od jednoho modelu. Předlohy pro své dlouhé pennsylvánské kulovnice pak nachází v muzeích a soukromých sbírkách. Vytváří tedy mladší sestřičky od skutečně existujících a zachovaných modelů. Sám Shipman se důrazně distancuje od strojů, plastů a tovární výroby. To prý není nic pro něj. On je řemeslník a používá tradiční postupy i materiály.
Dlouhé pušky vyrábí od roku 1983. Někdy od poloviny 80. let je přestal stavět jen pro sebe a nabídl je na trhu, takže se puškařině věnuje už čtvrt století. To už je dlouhá zkušenost.
Puškař pracuje sám. Chlubí se skutečností, že ve své firmě dělá sám všechno. Dělá sám sobě sekretářku, řemeslníka i velkého šéfa čili bosse. Tím snižuje náklady. Služeb zprostředkovatelů a obchodníků také nevyužívá, takže hotová zbraň jde přímo k zákazníkovi.
Protože bydlí v Lancasteru, vyráběl ve svých počátcích především zbraně, které se v minulosti používaly nebo byly vyrobeny tam, případně v nedalekém Lebanonu nebo v Lancaster County. Jenomže počet dochovaných zbraní z tohoto území časem nebyl pro Billa dostatečný. Musel by vyrábět pořád dokola to samé. A tak začal vyrábět repliky pušek z okolí Hagestownu v Marylandu od puškařů Christiana Hawkena, George Krepse a dalších. Zajímají jej také práce starých puškařů z Bedford County.
Shipmanovy zbraně jsou určeny jednak pro střelce, ale také pro sběratele. Napodobují sice práce starých mistrů, ale napodobují je dokonale a mistrovky, takže získávají také vlastní sběratelskou hodnotu. Puškař své zbraně signuje a datuje, čímž na druhou stranu zabraňuje všemožným vykukům (v Americe jsou taky a je jich hodně), aby je vydávali za flinty 200 a více let staré.
Ne vždy se však puškař drží starých vzorů beze změn. Občas se mírně odchýlí. Nikoli v tvaru funkčních součástí, ale ve výzdobě. A tak se na zbrani může objevit moderní orlice z amerického státního znaku nebo jiný grafický prvek, který staří puškaři neznali a zákazník ho třeba chce. Nebo ho zkusil pan Shipman, aby zjistil, jak na něj budou reagovat zákazníci a aby nemusel pořád dokola dělat to samé.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2634