Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Moderní vzduchové pistole Feinwerkbau


Moderní vzduchové pistole Feinwerkbau
Datum: Friday, 23. November 2012 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Protože firma Feinwerkbau se v minulosti dostala tam, kde je také díky pistolím, věnuje se nadále také těmto zbraním. Klasickým vzduchovkám, u nichž se vzduch stlačuje až při výstřelu, dávno odzvonilo i zde, stejně jako plynovkám.

Pistole Feinwerkbau P 34 byla větrovka, u které je vzduch umístěn v kartuši pod hlavní.  Firma se tímto modelem z 90. let minulého století opět dostala na špičku vzduchových pistolí. Vzhledem i ovládáním závěru tato zbraň navázala na pistoli model 103, ale odlišuje se hlavní, spoušťovým a ventilovým mechanismem a pochopitelně zdrojem stlačeného vzduchu.

Válec, umístěný pod hlavní u této zbraně vystačil až na 180 výstřelů a diabolky měly úsťovou rychlost 145 ms-1. Ve dně kartuše na stlačený vzduch byl tlakoměr. Za příplatek se k této zbrani dodával úsťový nástavec označovaný jako separátor, který odděluje sloupec zvířeného vzduchu, který vyráží z hlavně za střelou. Dnes už je to standardní příslušenství.
Tato zbraň už dnes v nabídce firmy dávno není. Nahradil ji vývojově vyšší model P40. Vedoucím konstrukčního týmu byl Bernhard Knäble a na vývoji se svými připomínkami podíleli přední světoví pistoláři. Jádro systému tvoří pouzdro závěru se dvěma šrouby fixovanou hlavní, pod kterou je našroubována kartuš se stlačeným vzduchem. Nahoře na pouzdru je na kloubu nabíjecí klapka a za ní otevřené hledí. Spoušť je plně seříditelná. Na neúplném lučíku mohou být jedna nebo dvě tyčky se závažím. Modul spouště lze demontovat jako celek, takže ho lze kdykoli např. poslat výrobci na seřízení a zbraň nechat doma. Podobně lze učinit s hlavní, která není v pouzdře zalisovaná, ale je upevněna dvěma šrouby.
K dispozici byly dvě verze této zbraně. Základní model Basic neměl odfukové otvory hlavně a neměl také posuvné hledí. Chyběly také dvě tyčky se dvěma vyvažovacími závažími a rezervní kartuš na vzduch. Cena tak byla o 200 euro nižší než u standardní verze.
Zbraň měla v obou provedeních ve třech směrech stavitelnou rukojeť Morini, která u ní byla zavedena někdy kolem roku 2003. Ořechová pro základní model Basic byla o něco levnější než rukojeť z vrstveného dřeva u standardního modelu.
Obě provedení byla také vybavena patentovaným absorbérem. Toto zařízení představuje pohyblivé protizávaží a pracuje mechanicky. Při výstřelu se část hnacího plynu oddělí od hlavní dávky a posouvá dozadu kovovou tyčku. Při nabíjení se pomocí nabíjecí klapky závaží posune opět do výchozí polohy.
Vlajkovou loď jednoranových pistolí-větrovek nyní u Feinwerkbau představuje pistole P44. Tato zbraň byla představena v roce 2006. Jde o pokračování vývoje předchozích vzorů P34 a P40, u kterého je zachován osvědčený absorbér, stejně jako rukojeť od firmy Morini v pěti možných velikostech pro leváky i pro praváky. V roce 2008 přišel na trh model P44 kurz, který je o 2,5 cm kratší.
V roce 2008 firma představila také opakovací větrovku-pistoli P58, která nahradila dosavadní model P56. Oba modely vycházejí z linie P44. Zbraň se dodává s jedním příčným zásobníkem na pět diabolek, s jedním na jednu diabolku a s jedním speciálně upraveným pro sušení.
Můžeme říci, že design této zbraně se velmi podařil.

Toto je ukázka z rozsáhlého materiálu o firmě Feinwerkbau, který vyšel ve Střelecké revui číslo 1/2010.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2637