Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - NÁBOJE DO KINA


NÁBOJE DO KINA
Datum: Wednesday, 28. November 2012 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Firma RWS přišla jako první na světě s nabídkou kulových nábojů, které jsou určeny do kina. Naštěstí se nejedná o specialitu pro teroristy, ale pro myslivce.

nabije do kina Pro výcvik ve střelbě z loveckých zbraní jsou ve světě stále více oblíbené kinostřelnice, čili střelecké trenažery, ve kterých se promítá skutečný film a na zobrazený cíl se střílí skutečnou ostrou zbraní nabitou ostrým střelivem. Do nedávna byla tato zařízení určena pro výuku příslušníků speciálních jednotek, protože technologie je to velmi drahá. Jenomže technologie zlevnila a začali ji využívat myslivci. U nás to s těmito vymoženostmi asi nebude tak žhavé, ale v bohatších zemích se prý prosazují rychle zvláště při nácviku chování a střelby při lovu ve skupinách.


Náboje ze série Cineshot, se kterými přišla právě firma RWS, jsou určeny právě pro použití na tomto typu střelnic. Jsou v první řadě opatřeny bezolovnatou střelou, což je pro střelbu v uzavřených prostorách střelnic výhodnější a hlavně zdravější. Také zápalka neobsahuje těžké kovy.

Cineshot

Ačkoli navážka střelného prachu v náboji je nižší než u klasických provedení, náboje umožňují bezproblémové fungování mechanismu samonabíjecích zbraní a protože méně ohřívají hlaveň, nebrání intenzivnějšímu tréninku. Na první pohled se tyto náboje neliší od standardních nábojů určených pro klasický lov, ale obal je jiný, aby nedošlo k záměně. Vzhledem k nižší úsťové energii se pochopitelně nehodí k lovu. Takže jen na střelnici.
Protože vše začíná a neví se, jak bude reagovat zákaznictvo, tyto náboje se zatím vyrábějí pouze v rážích 7x64, 308 Winchester, 30-06 Springfield, 8 x 57 JS a 9,3 x 62 mm. Cena jednoho náboje činí v Německu 1,2 eura, což odpovídá jednomu poloplášťovému náboji Geco nebo nábojnici RWS pro přebíjení. Nižší ceny bylo dosaženo mimo jiné použitím lakované ocelové nábojnice.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2638