GENERÁL SIKORSKI
Datum: Monday, 07. January 2013 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Poláci mají z II. světové války několik témat, o kterých se bude diskutovat pravděpodobně stále. Jedno z těch témat je zavraždění cca 20 000 polských důstojníků Rusy v Katyni a na dalších místech v roce 1940. Z něho plynulo velké dilema polského odboje a jeho vedoucích osobností-má spolupracovat s odvěkým úhlavním nepřítelem polského národa (Stalinovým Ruskem) v boji proti ještě horšímu nepříteli (nacistickému Německu)?

sikorski V čele polského odboje tehdy stál jako exilový premiér a vrchní velitel ozbrojených sil generál Wladyslaw Sikorski, který musel tato dilemata za pochodu řešit.
Generál Sikorski


Sikorski zahynul 4. července 1943 při havárii letounu B-24 Liberator číslo AL 523. Letoun spadl do moře krátce po vzletu z Gibraltaru. Katastrofu shodou okolností přežil jen český kapitán letounu Eduard Prchal.
Podle oficiální verze šlo o havárii, podle řady pochybovačů o atentát na nepohodlného vojáka a politika. Tadeusz A. Kisielewski analýzou dobových svědectví a někdy nepříliš hodnověrných zpráv z druhé ruky i domněnek  dospěl k závěru, že šlo o atentát, který odstranil muže, jenž vadil nejen Rusům, ale i některým Polákům a též západním spojencům.
Berme to jako příspěvek do diskuse a polemiku s oficiálními vetzemi toho, co se stalo.

Tadeus A.Kisielewski: Sikorski-spiknutí. Na stopě vrahů polského generála. Jota, Brno, 2009, 390 stran,   cena 398 Kč

Tato zpráva vyšla ve Střelecké revui v roce 2010.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2647