NOVINKY OD DITTRICHA
Datum: Wednesday, 23. January 2013 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Německá firma Sport Systeme Dittrich vstoupila na přeplněný trh se zbraněmi teprve před pár lety, ale dnes ji bezpečně znají všichni zájemci o zbraně II. světové války. Alespoň ti ve střední Evropě, ale spíše jich je ještě víc.
Jakmile to zákony dovolily, přišla tato firma na trh se samonabíjecími verzemi známých německých automatických zbraní II. světové války.

A tak na trh dorazily samonabíjecí verze samopalu MP 38 (BD 38), útočné pušky MP 44 (BD 44), MKb 42(H) ( BD 42H), pušky pro výsadkáře FG 42 (BD 42) a letos se objevila i samonabíjecí varianta velmi málo známé zbraně pro Volksturm. Tyto zbraně mají po světě dobrý zvuk a dá se říci, že podnik jimi vždy způsobil malou nebo větší senzaci.
Možná je to jen náš dojem, ale zdá se, že firma již tak trochu vylovila vlastní rybník, pokud za ten rybník máme německé automatické zbraně II. světové války. Kromě několika méně frekventovaných samopalů jí z německé automatiky zbývají jen kulomety, ale možná se mýlíme.
V každém případě se zdá, že u Dittrichů začali pracovat na zužitkování stávajícího sortimentu cestou nabídky více variant od jednoho typu. A jak je v domě zvykem, pustili se do toho poněkud netradičně, takže jsme na norimberské výstavě stanuli oněmělí úžasem. Někteří ortodoxní obdivovatelé německé válečné techniky II. světové války to mohli dokonce považovat za svatokrádež.


SSD
Samonabíjecí varianta samopalu MP 38 se jmenuje BD 38. Rádi uveřejníme, jak trh přijal její luxusní verzi, na které jsou některé drobnější součástky pozlacené.

Zlato, lišty, kolimátor
Tak třeba v jedné vitrině jsme mohli vidět samonabíjecí karabinu BD 38 (klon od MP 38), na které nechal výrobce některé součástky pozlatit. Přiznejme si, že tohle tu ještě nebylo. Měli jsme možnost vidět a mít v ruce pozlaceného Thompsona, řadu samonabíjecích pistolí, ale empéčko opravdu ne. Jsme zvědavi, jak se tato věcička ujme.
Obětí dalších pokusů se stala samonabíjecí verze útočné pušky MP 44, označovaná jako BD 44. V jedné variantě obdržela místo dřevěné pažby sklopku. Jinak je zbraň úplně normální, ale působí velmi, velmi neobvykle.
Další varianta téže zbraně vypadá ještě neobvykleji nebo spíše vypadá vědecko fantasticky. Pažba je v tomto případě kovová, tvořená několika trubkami, modře natřená a zakončená gumovou botkou. Na pouzdro závěru je naletována lišta Picatinny a na ní kolimátor Meopta. Na přední část zbraně jsou „navěšeny“ hned tři další modré lišty, takže je zbraň možné obložit příslušenstvím jako vánoční stromeček. Střenky rukojeti na této modré zbrani jsou pochopitelně také modré.

SSD
BD 44 se sklopkou? To tu také ještě nebylo


SSD
Lištami ověšená BD 44 s pevnou kovovou pažbou

A na závěr se podívejme opět na „samopal“ BD 38, který výrobce také opatřil lištou s kolimátorem Meopta. Tedy opět netradiční řešení.

SSD
BD 38 s lištou a kolimátorem

Jak nám (a mnohým jiným zvědavcům) sdělili příjemní pánové z výstavního stánku firmy, zkoušejí, co na tyto výrobky řekne trh. Ať už řekne ano nebo ne, netradiční řešení vyvolala pozornost, diskuse a hned tak se na ně nezapomene. A pokud se to chytne a podobné zbraně začnou vyrábět i jinde, tak u Dittrichů byli zase první. Ve standardní nabídce firmy tyto výrobky zatím nejsou.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2653