Nízkorozpočtový Heym
Datum: Tuesday, 05. February 2013 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


                                                                                                               
V rámci svého rozmachu v posledních letech se německý výrobce loveckých (takřka výhradně) zbraní Heym pustil nejen do souboje o velmi movité zákazníky, kteří nakupují jeho dvojáky, ale obrátil se také k těm, kteří mají poněkud hlouběji do kapsy, ačkoli ji nemají úplně prázdnou. I to jsou zákazníci a proč je přenechávat konkurenci odněkud z východu či jihu.

heym bock doppel buechse Zadání Heymových konstruktérů znělo: vytvořit příruční zbraň s hmotností do tří kilogramů, která je určena na nátlačky. Současně mělo jít o zbraň cenově přijatelnou, které se nezaleknou ani peněženky těch, kdo je zrovna nemají naplněné bankovkami vysokých hodnot. Výsledkem této činnosti je kulová kozlice 26 B, kterou výrobce nabízí ve dvou verzích, lišících se pouze provedením výzdoby. Obě mají společné, že baskule je zhotovena z lehké slitiny. Standardní provedení za 3 300 euro má na baskuli v barvě matného kovu s jednoduchou linkou po obvodu. Pažba je z dobrého ořechového dřeva bez výraznějšího vzoru. Luxusní verze stojí 3 700 euro, na baskuli je zdobena rytinou zvířat a je vybavena pažbou z masivního dřeva poněkud lepší kvality než předchozí provedení.
Pažba pro leváky se zde dodává bez příplatku.

Jednospoušť
Srdcem zbraně je systém se dvěma zámky a jednospouští. Tato zbraň není určena do tropů, ale do střední Evropy, takže případné (nepravděpodobné) selhání jednospouště nemá při lovu fatální důsledky.
Mechanismus se napíná, jak je u novějších německých kulových zbraní s lůžkovým závěrem zvykem, pomocí posuvníku, umístěného na krku pažby, takže je možno zbraň uvést do pohotovostního stavu až těsně před výstřelem. Při odemčení závěru jsou zámky automaticky deaktivovány, takže po opětovném uzamčení je nutno mechanismus opět napnout. Bezpečnost a zase bezpečnost, ale rozumná, u německých loveckých zbraní dnešní doby standardní.
Aby byl dodržen hmotnostní limit, konstruktéři vyvinuli baskuli z lehké slitiny, ve které je zasazen ocelové čelo. Klasikou je uzamčení závěru pomocí dvou háků. Závěr je pochopitelně ovládán Scottovou temenní kličkou a třetí uzamykací prvek na zbrani není.

Montáž
Na zadní části hlavňového svazku jsou na liště vyfrézované zářezy pro snadné osazení Heymovy  montáže, označované jako “Multi Schnell”. Při testování zbraně se v Německu ukázalo, že i po odebrání a zpětném nasazení montáže je zachován nástřel zbraně. Nová Heymova montáž je k dispozici pro všechny profily lišt na firemních zbraních. Cena za tuto tovární montáž činí baťovských 299 euro.

Mířidla
Zdaleka ne všichni lovci budou tuto zbraň používat se zaměřovacím dalekohledem. Výrobce s ní počítá na nátlačky, kde se využijí i otevřená klasická mířidla. Zbraň je proto opatřena vlastním Heymovým nátlačkovým hledím se zelenou osvětlovací vložkou. K tomu patří muška perličkové formy s červeným svítícím bodem. Při nacílení zbraně může střelec velmi rychle dostat cíl do mířidel.

Pažba
Předpažbí je zakončeno Tropfnase. Od zbraně se předpažbí odděluje pomocí páčky na spodní straně. Takže opět osvědčené a generacemi prověřené řešení. Pažba je opatřena poměrně masivní a silně zahnutou pistolovou rukojetí a na hlavišti je dlouhá bavorská lícnice. Rybina na předpažbí i pistolové rukojeti je zpracována precizně. Pažba pro leváky je k dispozici za příplatek 280 euro.

Svazek
Hlavňový svazek o délce  55 cm opět nepřináší žádné technické libůstky, ale osvědčené řešení. Žádné volně uložené nebo objímkami stavitelné hlavně, ale pevně sletovaný svazek. Tím jde Heym proti aktuálnímu trendu, ale je otázkou, zda je současný trend správný. Toto řešení je prostě prověřené. Na jedné straně umožňují zbraně, u nichž je možno regulovat soustřel, puškařům snadnější práci při problémech s přesností nebo při změně laborace používaných nábojů. Na druhé straně vše, co je regulováno šrouby, se může rozšroubovat. Čili pečlivě seřízené hlavně může v případě nepříznivých okolností rozhodit několik výstřelů. Teoreticky.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2009.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2657