ŠVÉDSKÉ KANONY
Datum: Thursday, 28. February 2013 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Bývaly doby, kdy švédská vojska šířila zkázu v severní, střední i východní Evropě. Zvláště v 17. století bylo Švédsko mocnost, s níž se muselo počítat. Válčilo s císařskými, s Dány, s Poláky, s Rusy, s Tatary a výčet menších států Německa, kde Švédy neměli rádi, by byl dlouhý.

Nyní již Švédové skoro 200 let neválčí a jde jim to k duhu. Na připomínku jejich válečné slávy jsme však letos narazili v Norimberku.

Firma Michano Metallkonst z města Lyckeby (dříve samostatné město, nyní součást Karlskrony) tam totiž pod svojí značkou Salute of Sweden přivezla neobyčejně zdařilé funkční modely švédských i jiných námořních a polních kanonů z doby, kdy Švédsko bylo mocností.
Nás nejvíce zaujaly modely kanonů ze švédské bitevní lodi Vasa, která se potopila na své první plavbě roku 1628 a byla v obdivuhodně zachovalém stavu vyzvednuta v roce 1961. Zbraně mají klasickou námořní lafetu ze světlého dřeva, opatřenou čtyřmi malými koly. Hlavně jsou odlité ze slitiny mědi, cínu, olova a zinku. Povrchová úprava napodobuje měděnku, ale ve skutečnosti se jedná o zelenomodrou barvu. Kombinací této bary a barvou nekrytého kovu se místy dosahuje dojmu zlacení některých částí kanonu. Velmi působivé. lafety jsou dubové.

Kanon Vasa
Kanon z lodi Vasa v měřítku 1:4 stojí na přepravní bedně, v níž je dodáván

Jelikož zbraně z lodi Vasa jsou takříkajíc vlajkovou lodí firmy, vyrábějí se hned ve dvou velikostech. Model v poměru 1:10 váží jen 1,7 kg, hlaveň má 29 cm a ráž činí 14 mm. Jiný cvalík už je model v poměru 1:4, který váží 26 kg při délce hlavně 72 cm a ráži 32 mm. Vývrt hlavní je hladký a zbraně jsou přezkoušeny podle požadavků CIP na salutní střelbu prachem s ucpávkou bez střely. Jsou tedy určeny jako zvukové doplňky všemožných oslav, u kterých si lidé (k radosti sousedů) rádi zabouchají. Firma dodá i střelivo. Kování zbraní je ruční práce. Zatímco menší provedení kanonu z lodi Vasa stojí 700 eur, cena větší zbraně vyšplhala na úctyhodných 5900 eur. Ovšem uvědomme si, že práce dělolijců nebývala levná ani v době, kdy vznikala předloha těchto zbraní a za ty peníze dostaneme slušného cvalíka.
Největší zbraň v nabídce této zajímavé firmy je dánský polní kanonek z roku 1733, který firma okopírovala v kodaňském námořním muzeu. Jeho ráž činí 32 mm, hlaveň je dlouhá 86 cm a všechno dohromady váží pěkných 72 kg. Tato zbraň je replikou v poměru 1:1 a stojí poměrně impozantních 7000 eur.
Jak nám sdělili pánové z výrobní firmy, nabídka je výrazně širší než přivezli na norimberský veletrh. Své výrobky totiž mohou dodat prakticky v jakémkoli meřítku, takže je možná jak funkční miniatura, tak námořní kanon v měřítku jedna ku jedné.
Miniatury a modely děl nejsou žádná novinka na trhu. Vznikaly již v době, kdy se vyráběla děla, která byla pro modely předlohou a sbírání těchto modelů je dnes zajímavým sběratelským odvětvím. Mezi současnými výrobci tohoto materiálu však nové švédské zbraně vynikají kvalitou zpracování.


Canon Sweden 1680
 Tzv. švédský kanon z roku 1680 se vyrábí v měřítku 1:5


Kanon

Dánský polní kanonek z roku 1733 se vyrábí v měřítku 1:1

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2009.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2665