MINIMI PRO AMERIKU
Datum: Sunday, 17. March 2013 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Kulomet je na evropských bojištích i v Americe doma minimálně od I. světové války. Používá se k podpoře pěchoty (ať už se jí říká jakkoli) i jako výzbroj vozidel. Kulometčík podporuje palebnou silou jednotku při útoku i v defenzivě.

Kulomety ve starých puškových rážích jako 7,62x51 NATO a 7,62x54R mají stále své opodstatnění, ale jsou těžké a vyřadují obsluhu dvou mužů. Pro družstvo pěchoty se proto jeví jako vhodnější lehčí a kompaktnější zbraň v ráži 5,56x45 mm nebo 7,62x39 mm či 5,45x39 mm.

Arnády začaly takovou zbraň požadovat nejpozději na počátku 70. let minulého století a po několika letech vývoje a konzultací s budoucími uživateli mohla belgická zbrojovka FN představit kulomet Minimi, který vycházel ze staršího FN MAG ve standardní ráží 7,62x51 mm NATO.  Nová zbraň měla ráž 5,56x45 mm a byla představena v roce 1974. Až v roce 1982 ji zavedly do své výzbroje Spojené státy americké jako M249 SAW (SAW=Squad Automatic Weapon). Pravděpodobně až v roce 1982 také začala u FN sériová výroba zbraně.  Většina zbraní pro USA však byla vyráběna v licenci v Americe. Od roku 1984 začal tento kulomet v každém pěším družstvu narazovat jednu pušku M16.
O zavedení této zbraně nerozhodla jen velmi nízká hmotnost, ale také a především jeho trvanlivost, když bylo z celkem 29 testovaných zbraní vystřeleno celkem půl milionu ran bez podstatnějších poruch. Výrobní náklady jsou relativně nízké a dnes se prý pohybují kolem 2500 dolarů za kus.
Mechanismus zbraně  pracuje na principu tlaku plynů odváděných z vývrtu hlavně. Nabíjí se z volně visícího pásu na 200 nábojů nebo z pásu v plastové schránce, která je zavěšena na zbrani nebo v kontejneru se spodní částí z plachtoviny nebo ze standardních zásobníků na třicet ran pro pušky FN CAL nebo M16. Zásobníky ovšem považujme vzhledem k jejich kapacitě za nouzové řešení.
Hlaveň zbraně je snadno vyměnitelná odjištěním západky v přední části pouzdra, pootočením hlavně v bajonetovém uzávěru a jejím vysunutím dopředu.
Zbraň se používá jak na standardní dvojnožce, tak na trojnohé lafetě a je uzpůsobena také k montování na vozidla (hojně se používá v Iráku) a používá se také ke střelbě z chodu, kdy jedna noha vyklopené teleskopické dvojnožky slouží jako rukojeť.
Zbraň je skutečně dobře promyšlená, protože kromě v dutině předpažbí je souprava čištění a v dutině pistolové rukojeti dokonce nádoba s konzervačním olejem. Na novější provedení lze montovat také optické zaměřovače. Kromě výškově i stranově stavitelného hledí je výškově i stranově stavitelná muška.
Zbraň se dodává ve třech verzích- Základní má hlaveň dlouhou 466 mm s pažbou pevnou nebo prutovou ramenní opěrkou. Výsadkářská verze má hlaveň dlouhou jen 347 mm a teleskopickou opěru. Poslední provedení Vehicle je určen k pevné montáži bez pažby či ramenní opěry do vozidel či vrtulníků.
Tuto do značné míry univerzální a účinnou zbraň stačili Američané pochopitelně využít při všech svých výpadech, trestných výpravách a válkách, které podnikli za poslední čtvrtstoletí. Začalo to v Panamě, pokračovalo v Perském zálivu, na Balkáně a nyní kulomet hájí spojenecké barvy proti nevděčným Iráčanům a Afgháncům.
Od roku 2006 je na trhu také verze této zbraně v silnější ráži 7,62 mm NATO.


M249 SAW:

Celková délka 1040 mm
Délka hlavně 466 mm
Hmotnost 6,830 kg
Hmotnost výměnné hlavně 1,6 kg
Kadence normal 750 ran/min
Kadence maximu, 1000 ran/min.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 3/2010.


Střelecká revue
Střelecká revue
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2672