Terčovnice pana Plašila či Plášila
Datum: Monday, 25. March 2013 @ 06:00:00 CET
Téma: Články


Před nějakým časem jsme v SR zodpovídali dotaz čtenáře na zajímavou zbraň. Obrázků však bylo více než bylo možno zveřejnit.

Dotaz zněl:
U jednoho známého v zahraničí jsem viděl zajímavou terčovnici. Dalo by se zjistit něco o jejím výrobci a o tomto systému?

Pánovi jsme odpověděli:

Seznam českých puškařů Vladimíra Dolínka uvádí, že puškaři s příjmením Plášil nebo Plaschil žili v Napajedlích cca od 20. do 70.let 19.století. V našich i zahraničních sbírkách se vyskytují zbraně, signované Josef Plaschil, W.Plaschil a W.J.Plaschil. Zda šlo o dva puškaře-otce a syna nebo dokonce o puškaře tři, by nám nepochybně řeklo studium archivních pramenů (časově náročné a tudíž drahé).

Vaše zbraň je nepochybně neobyčejně zajímavá po stránce technické. Byla takřka jistě vyrobena jako perkusní terčovnice. Vyrobil ji puškař J.Plaschil nebo Plášil v Napajedlích kolem poloviny 19.století. Byla to kvalitní zbraň s bohatou ryteckou výzdobou a monogramem majitele.

Tentýž puškař nebo jeho následovník dostal koncem 60. nebo počátkem 70.let 19.století za úkol modernizaci zbraně-transformaci na zadovku. K úkolu přistoupil originálním způsobem. Zda byl tento způsob vynucen nedostatkem informací o vývoji zbrojních konstrukcí nebo zda šlo o puškaře-vynálezce, dnes již těžko zjistíme. V každém případě autor transformace zachoval zámkovou desku, kohout a lučík, vyrobil nový blokový vertikálně posuvný závěr vlastní konstrukce a ovládací páku umístil před lučík. Rytiny na nových součástkách se svým stylem jednoznačně liší od rytin na zámkové desce a kohoutu. Hlavice kohoutu byla nepříliš elegantně prodloužena, ale to je daň funkčnosti.

V téže době se na zbrani zřejmě objevil nápis "K.K. PATENT". Zda byl Plášilův systém skutečně patentován (resp. dostal privilegium), nám není známo.

Můžeme-li soudit podle fotografií, zbraň prošla v poslední době rádoby restaurátorskou dílnou. Politura pažby byla obnovena, rybina taktéž. Hlaveň byla načerněna, rytiny vyleštěny a je možné, že před hledím se doplňovala výzdoba.

Zbraň má sice něco za sebou, ale stále jde o technický unikát, neboť zbraní tohoto systému se nepochybně zachovalo velmi málo.


Obrázky jsou zde:Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2675