Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - DVOJÁK KARL HAUPTMANN


DVOJÁK KARL HAUPTMANN
Datum: Thursday, 28. March 2013 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Ferlašské puškařství představuje fenomén, který nelze ve světě civilních zbraní jen tak pominout. Vše začalo kdysi dávno výrobou pro vojenské účely a v průběhu 19. století se přetavilo do podoby světoznámého centra výroby loveckých a sportovních zbraní. Byly tu i továrny s kapacitou tisíců zbraní ročně.

To už dnes není pravda. Ferlach je v současnosti synonymum pro individuální zakázkovou výrobu luxusních a náležitě drahých loveckých zbraní. Zbraně se vyrábějí v několika malých podnicích, které mají vynikající zvuk po celém světě.
Jeden z těchto podniků je firma Karl Hauptmann. Jeho počátky musíme hledat někdy kolem roku 1938, kdy se do podnikání v našem oboru pustil Harl Hauptmann. Hauptmannův otec se věnoval opravám loveckých pušek, ale svoji činnost nikdy nezaregistroval, takže firma Karl Hauptmann se může odvolávat na tradici, která ve ferlašských poměrech skoro nestojí za řeč. Vždyť ji vede teprve třetí generace majitelů. Nicméně na vynikající pověsti firmy to nic neubírá, protože staletá tradice není všechno.

Hauptman


Hauptman

Podnik, který má dnes podobu společnosti s ručením omezeným, v poslední době představuje jako nejviditelnější šperk svých expozic na výstavách a veletrzích, které obesílá, skutečně luxusní dvoják s motivy africké zvěře.
Zbraň je na všech ozdobitelných plochách opatřena reliéfní, vkusně zlacením doplněnou rytinou s motivy africké zvěře.
Na zámkových deskách vidíme kaferského buvola, levharta, nosorožce a lva.  Hmatník temenní kličky tvoří hlava hrocha a pojistka na krku pažby má podobu krokodýla. Lví hlavy najdeme také na čele lůžka hlavní. Plošinka s muškou má podobu hlavy nosorožce a plošina, na které je umístěno hledí, je vlastně tělo krokodýla.
Práce na zbrani trvaly podle sdělení firmy celé tři roky.


HauptmanHauptman


Hauptman
Firma ovšem nabízí také zbraně s méně náročnou, ale přesto špičkovou výzdobou jako je třeba tato kulová kozlice se středoevropskými loveckými motivy


Tento článel vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2010.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2678