Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - TAVOR PRO 21. STOLETÍ


TAVOR PRO 21. STOLETÍ
Datum: Saturday, 20. April 2013 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Od roku 1991 Izraelci vyvíjeli útočnou pušku, která měla nahradit nejen morálně poněkud zastaralou útočnou pušku Galil a její klony, ale také různé verze pušky M16. Vývoj probíhal ve spolupráci s příslušníky elitních izraelských jednotek a jeho výsledek měl svými užitnými vlastnostmi předčít všechny své předchůdce, což rozhodně nebylo jednoduché.

Záhy bylo rozhodnuto, že se nebude nijak zásadně experimentovat v otázce náboje pro tuto zbraň. Byl vybrán standardní náboj 5,56x45 mm NATO. Pánové z firmy Formtech, která se specializuje na přizpůsobování výrobku potřebám člověka, který ji má obsluhovat, řešili vnější formu zbraně včetně ovládacích prvků. Návrhy se průběžně zkoušely a konzultovaly u jednotek. Alespoň tak nám to je ze strany izraelských sdělovacích prostředků servírováno.
První vzorky nové zbraně byly odborníkům předvedeny v roce 1998 a teprve ve druhé polovině roku 1999 koncern Israel Military Industries oficiálně oznámil ukončení vývoje.
Útočná puška nebo podle některých, vzhledem k délce, útočná karabina, Tavor 21 má uspořádání bull-pup se závěrem a zásobníkem v pažbě. Pro zbraň se užívá také označení TAR 21, což znamená Tavor Assault Rifle. Číslo 21 má asi připomínat, že Tavor je zbraň pro 21. století a slovo Tavor je hebrejské jméno pro horu Tábor v severoizraelské Dolní Galileji.
Výstavní premiéru zbraň měla na veletrhu TEXPRO 2000.
Základ konstrukce zbraně tvoří rám s pažbou a pistolovou rukojetí v podobě jednoho výlisku z plastu, jenž je mechanicky, chemicky i tepelně extrémně odolný a má dobré tepelně izolační vlastnosti. Hlaveň s chromovaným vývrtem je do rámu upevněna přes hliníkový blok a hliníkovými pásy jsou také doplněny pomocné boční drážky pro vedení nosiče závorníku v rámu.
Technické řešení uzamčeného závěru s odběrem prachových plynů se blíží značně modifikovanému systému M16. Tlak plynů, odvedených z vývrtu hlavně působí prostřednictvím krátkého pístu na nosič závorníku. Nosič závorníku při zákluzu a předkluzu zabezpečuje odemčení a opětovné uzamčení závěru rotací ozubené hlavy závorníku. Ozuby jsou však jenom dva, což přispívá ke spolehlivější funkci a lepšímu čištění.
Ovládací prvky jsou snadno přestavitelné tak, aby vyhovovaly i levákům.
Napínací páka je vlevo na předpažbí a při střelbě se nepohybuje. Tavor střílí z přední polohy závěru, v zadní poloze závěr zůstane jen když je zásobník prázdný. Po nasazení nového zásobníku se závěr vypustí tlačítkem na spodní straně hlaviště pažby za zásobníkovou šachtou. Používají se standardní zásobníky na 20 a 30 nábojů typu M16.
Na kořenu pistolové rukojeti je umístěna oboustranná páčka přeřaďovače střelby jednotlivými ranami a dávkami, kombinovaná s pojistkou.
Zbraň má pouze nouzová mechanická mířidla, je vybavena kolimátorem, který může být kombinovaný s laserovým zaměřovačem.
Standardní provedení T.A.R. 21 má celkovou délku 725 mm při délce hlavně 460 mm a hmotnosti 3270 g.  Stejně dlouhá je také varianta S.T.A.R. 21, která je určena pro odstřelovače a je o něco těžší. Provedení C.T.A.R. 21 (Commando, Commander) má hlaveň dlouhou 380 mm, celkovou délku 640 mm a hmotnost 3180 g.
Ze všech nejmenší je provedení Micro Tavor nebo též M.T.A.R., které měří jen 590 mm a hlaveň má jen 330 mm. Tuto zbraň lze přestavět i na ráž 9 mm Luger, neboť výrobce dodává konverzní sety.
Zbraň vyrábí firma Israeli Weapons Industries (IWI) a je zavedena ve výzbroji izraelské armády. Zavedlo ji údajně dalších deset států, z nichž víme o Indii a Gruzii.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2009.


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2687