KRÁSNÉ ZBRANĚ Z RUSKA
Datum: Friday, 03. May 2013 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Když se na noriberském zbraňařském veletrhu IWA procházíte mezi stánky ruských zbrojovek, narazíte na zbraně důkladné, funkční a trvanlivé. Tisíckrát osvědčené. Ale chcete-li potkat zbraně krásné, zpravidla musíte zamířit někam jinam než k Rusům. Rusové si s designem svých zbraní hlavu nedělají a vrchol luxusu až na výjimky vidí ve strojové rytině. Letos (2009) ale dokázali příjemně překvapit.

krasne-zbrane-z-ruska Ve stánku se zbraněmi dobře známé značky Baikal z Iževska totiž vystavovala své práce paní Ljudmila Genadijevna Lomajeva z puškařské školy (škola ružejnovo mastěrstva) L.Vaseva v Iževsku. O existenci této školy jsme dosud neměli ani tušení.

Lomajeva

V každém případě paní Lomajeva tam je specialistkou na uměleckou výzdobu a formování zbraní, tedy na design.
Na dvou samonabíjecích brokovnicích MP 153 ze standardní iževské produkce aplikovala paní Lomajeva jako výzdobnou techniku malbu. Jak ji na zbraních, které při střelbě trpí otřesy a zahřívají se, zafixovala, nám neprozradila. Ale výsledek její práce je velmi pěkný a navíc naprosto originální.  Jinde tohle prostě nedělají. Pažba je pak zdobena malovanými zlatými lístky, které na ni z pouzdra závěru přesahují.

Lomajeva

Na první zbrani tvoří dominantní motiv výzdoby skupina ruských lovců, která spolu se svými úlovky a zbraněmi usedla k odpočinku. Tetřevi na druhé zbrani jsou jako živí.
Zajímavá je i kazeta s bohatě zdobenou loveckou kozlicí. Samotnou zbraň nyní nechme stranou. Je však evidentní, že iževští výrobci nemají s výrobou kazet na zbraně příliš zkušeností, protože zbraň v kazetě fixují řemínky. Je to originální, ale domníváme se, že nepraktické, neboť řemínky se časem vytahají, opotřebují a zbraně se uvolní. Standardní evropské řešení, kdy jsou zbraně do kazety uloženy na těsno do otvorů, které přesně kopírují jejich tvar, se nám jeví jako lepší.

Lomajeva

Za pozornost však rozhodně stojí výzdoba víka kazety typicky ruským obrázkem, který připomíná práce Ivana Ivanoviče Šiškina. Na kazetách ze západní a střední Evropy, které známe, se vnitřní strana víka využívá poněkud fádně k umístění signatury výrobce. Tohle ruské řešení je přinejmenším moc pěkné.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2692