Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Terče pražských ostrostřelců


Terče pražských ostrostřelců
Datum: Wednesday, 08. August 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Výstava unikátního souboru terčů po více než 20 letech.

Muzeum hlavního města Prahy (stanice metra Florenc) vystavilo opět po letech soubor terčů pražských ostrostřelců. Získalo je v roce 1918 v počtu 180 kusů.
Naposledy se terče tohoto muzea v tomto množství vystavovaly v letech 1976-1977, takže mladší generace zájemců o tyto krásné střelecké památky má možnost je vidět poprvé.
Nejstarší z vystavených terčů pochází z roku 1780 a na něj navazuje řada o něco mladších z napoleonských válek a doby následující. Nejmladší, alespoň pokud jsem si všiml, jsou ze 60.let 19.století.
Náměty na nich jsou nejrůznější. Od mravoučných přes zpodobení různých lidských vlastností až k vyobrazením střelnic nebo dobových událostí, ať již ze života sboru ostrostřeleckého nebo významu celostátního. Vedle mravoučných terčů tak najdeme reakci na Napoleonovu porážku v roce 1814, požár ve městě nebo předávání praporu ostrostřelcům. Na dalším generál Laudon hraje šachy se smrtí a dostává mat.
Mezi autory těchto děl najdeme i tak zvučná jména jako Mikoláš Aleš nebo Quido a Josef Mánesové.
Všechny vystavené terče jsou restaurovány a opatřeny obsažnými popiskami v češtině a angličtině.
Ve výstavě však nenajdeme pouze terče, ale i další památky z ostrostřeleckého života. Ostrostřelci totiž získávali ceny a dostávali dary od významných osobností. Jelikož působili v Praze, ceny přicházely od politických špiček. Skutečně nádherná je stříbrná pozlacená prachovnice s výjevy z ostrostřeleckého života, kterou sboru věnoval v roce 1853 císař František Josef I.
Za zmínku rozhodně stojí i dvě terčovnice od A.V.Lebedy, věnované v roce 1861 knížetem Egonem Fürstenberkem. Zvláště jedna z nich, uložená v kazetě, je skutečně luxusní.
Velmi užitečná se mi ve druhém sále výstavy jeví proutěná křesílka. Můžete do nich usednout a v klidu se dívat.

K výstavě vyšel malý katalog s vyobrazením 45 terčů z tohoto souboru. Jeho autorem, stejně jako autorem výstavy je PhDr.Jan N.Assmann.

Technická poznámka:

Výstava je instalována ve dvou sálech. Leží sice vedle sebe, ale nejsou vzájemně propojeny. Málem jsem druhou část výstavy přehlédl, což by byla škoda.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=27