DERINGER ARDESA PRO SEBEOBRANU
Datum: Monday, 20. May 2013 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Pistole deringery (nebo derringery) byly na stránkách Střelecké revue připomínány již mnohokrát. Malé, zpravidla jednohlavňové zbraně, byly původně perkusní a teprve v 60.-70. letech 19. století se stále víc prosazovaly zadovky. Píše se o nich jako o zbraních falešných hráčů a vůbec jako o předmětech s nevalnou pověstí. Ostatně jedna z těchto pistolek zabila Američanům prezidenta Abrahama Lincolna. Plnily však nepochybně také funkci sebeobranných zbraní pro řádné občany, kteří nehodlali skutečnost, že jsou ozbrojeni, příliš inzerovat.

deringer ardesa philadelphia

Deringery se pochopitelně vyrábějí také v současnosti. Jak zadovky, tak předovky. Zepředu nabíjenými perkusními deringery doplňují svou nabídku prakticky všichni větší výrobci replik předovek.
Repliky předovek se dnes používají při rekonstrukcích historických bitev, ke sportovní střelbě a také v neposlední řadě jako dekorace. Známe už také sběratele replik. Využití replik deringerů- předovek je poněkud omezenější. Při rekonstrukcích historických bitev se s ním neuplatníte a ke sportovní střelbě se nepoužívají. Zbývá tedy dekorace a sebeobrana. Deringer-předovka se může dobře vyjímat na stole gentlemana (nebo padoucha) jako dekorace, ale stejně dobře může sloužit v jeho šuplíku jako zbraň, která překvapivě vyprovodí nežádoucí návštěvu. K nošení jsou repliky perkusních deringerů velmi nevhodné, ačkoli to byl jejich původní účel. Z dnešního hlediska jsou nebezpečné. Nemají pojistky a spoléhat u nich jen na bezpečnostní rast kohoutu, není nejsprávnější. Pokud by měly být rychle použitelné, musely by se nosit se zápalkou na pistonu. Jako zbraň k obraně obydlí se ale použít dají. Především proto, že k jejich držení u nás již velmi dlouho není nutný zbrojní průkaz a stačí věk 18 let.

Deringer Ardesa
Deringer Ardesa Philadeplhia

K obraně chalupy
Jeden takový deringer, určený k sebeobranným účelům, doputoval před několika lety do Východočeského muzea v Pardubicích. Nepořizoval si ho žádný sportovní střelec, ani milovník starožitností, ale pán, který se rozhodl na důchod odstěhovat na chalupu. Do důchodu odešel v polovině divokých 90. let a jelikož chalupa ležela na samém okraji vesnice, rozhodl se udělat něco pro svoji bezpečnost. Zbrojní průkaz mu připadal náročný, takže volil ze zbraní volně dostupných. Perkusní revolvery byly mimo jeho finanční možnosti, pročež si zakoupil perkusní deringer, prachovnici a ogivální střely.

Deringer Ardesa

Vybral si značku Ardesa, která nabízela model Derringer Philadelphia. Ta zbraň se vyrábí dosud. Měří 185 mm a hlaveň je dlouhá jenom 81 mm. Hlaveň je osmihranná a vývrt drážkovaný. Povrch je černěný. Hledí zbraň nemá, ale je opatřena mosaznou stříškovitou muškou. Ostatně byla určena ke střelbě přes stůl, maximálně přes místnost, tak na co hledí. Povrch hlavně je dosud černěný. Tahle pistole se nenosila.
Na levé straně zbraně najdeme nápis "Black Powder only / ARDESA" a výrobní číslo 146630 spolu s vyznačením ráže 45. Na pravé straně hlavně se skví španělské zkušební značky.
Zbraň je opatřena zadním perkusním zámkem s jednoduchou strojní rytinou. V zadní části zámkové desky je dvojřádkový nápis "Derringer Philadelphia".
Kohout naší zbraně je plochý, zdobený jednoduchou rytinou s rostlinným motivem. Hmatník zdrsněný. Kování zbraně je mosazné, stejně jako spoušť.
Zbraň je opatřena bukovou pažbou s lesklou politurou a na rukojeti není rybina.
Že byla pistole připravena k obraně obydlí, to dokládá svědectví dědiců původního majitele. Když zemřel a oni vyklízeli jeho věci, našli deringer někde v šuplíku. Na pistonu byla zápalka a v hlavni prach s kulí.

Deringer Philadelphia

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 7/2009.

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2707