Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - VZDUCHOVKY DIANA DO II. SVĚTOVÉ VÁLKY


VZDUCHOVKY DIANA DO II. SVĚTOVÉ VÁLKY
Datum: Tuesday, 18. June 2013 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Diana byla řecká bohyně lovu a její jméno se často vyskytuje v názvech zboží, které má vztah k lovu, přírodě nebo alespoň střelbě. Diana prokazatelně uměla dobře střílet.
Diana střílela lukem a o vzduchovkách se jí na Olympu v dávných dobách ani nesnilo. Nicméně se její postava stala součástí loga významné firmy, vyrábějící vzduchovky. V tom logu bohyně zahazuje svůj technicky překonaný luk a nad hlavou vítězně drží vzduchovku.

diana1 V roce 1890 vznikla v Rastattu firma Mayer a Grammelspacher. Vůdčí osobností zde údajně byl Jakob Mayer, který přišel ze železáren v Gaggenau. Byla to, jako mnohé jiné, továrna na výrobu kovových výrobků. Těžiště produkce záhy tvořily vzduchovky, uváděné na trh pod značkou Diana. Špuntovky se pak dodávaly pod značkou Eureka. První vzduchovka byla vzduchová pistole a na trh přišla v roce 1892. Od roku 1918 se u této firmy vyrábějí výhradně vzduchovky.

Diana
Diana model 20 z doby mezi světovými válkami


V meziválečném období se firmě dařilo, sortiment zbraní se rozrůstal a její zbraně se vyvážely do celého světa. Existovaly Diany lámací i Diany s pevnou hlavní a napínací pákou. Vyráběli tu i armádní vzduchovky. V nabídce byly i pistole a příslušenství. Diany se vozily také k nám a patřily k dražším, ale kvalitním výrobkům.
O činnosti firmy za II. světové války nemáme bližší informace. Víme jen, že podnik se stal pobočným závodem firmy Mauser. Podobné slučování se dělo v celém Německu a menší podnikatelé ztráceli vliv na své firmy, které byly podřizovány větším podnikům, jejichž vedení bylo zadobře s vládnoucí sebrankou.
To ale po válce nikoho nezajímalo. Jednou byla firma součástí firmy Mauser, takže se s ní podle toho naložilo. Celá továrna byla v roce 1947 zcela demontováno a odvezena. Zřejmě na východ. Byla vyvlastněna dokonce i značka (ochranná známka) Diana. Majitelům nezbyl ani stroj, ani nástroj a ani jeden výkres.

Diana
Staronové logo firma používala do roku 1945 a znova od roku 1984 do současnosti

Ve Střelecké revui číslo 8/2009 vyšel rozsáhlý článek věnovaný vzduchovkám Diana a historii této zajímavé německé firmy.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2717