Křesadlový wender Georga Wistalera
Datum: Wednesday, 10. July 2013 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


O řemeslech v Olomouci včetně řemesla puškařského vyšla nedávno pěkná publikace. My se ale teď zaměříme na jednu zbraň olomouckého puškaře.

Ve 44.aukci firmy Hermann-Historica v květnu 2003 se dražila kulobroková kozlice jednoho z olomouckých puškařů s příjmením Wistaller nebo též Wisthaller. Vladimír Dolínek zná ve své publikaci o českých puškařích tři příslušníky tohoto roku, kteří působili v 18. a na počátku 19.století.

Firma Hermann-Historica zbraň připisuje dalšímu puškaři s tímto příjmením, Georgovi, jehož Dr.Dolínek ve své práci neuvádí. Tento puškař se začal učit ve Vídni roku 1718 a působil v Olomouci cca do roku 1750. Byl dodavatelem olomouckého arcibiskupství a proslul prý svými vícehlavňovými zbraněmi. Toto vše o něm uvádí Eugene Heer.Křesadlový wender má ráži 12 a 15 mm, délku 114 cm. Na zámkové desce je zbraň signována "Wistaller", na hlavni "A Olmütz". Na základě čeho aukční síň připsala zbraň Georgu Wisthalerovi, není jasné, neboť ji sama datuje do doby kolem r.1780, kdy tento puškař již není připomínán. Jejím výrobcem by tak mohl být i Josef Wistaller, jenž je zde připomínán až do roku 1790.

Zbraň byla nabízena za 1 500 eur, prodala se za 2 200.


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2726