Atentát přehledně
Datum: Monday, 29. July 2013 @ 16:00:00 CEST
Téma: Články


Atentát na Heydricha zaujímá v historii našeho druhého odboje klíčové místo a bude o něm napsáno ještě hodně článků, knih a natočeno filmů.

Vojenský historický ústav se atentátu v celé jeho komplexnosti věnuje systematicky a bádání tamních odborníků (v tom nejlepším smyslu tohoto slova) přineslo řadu výstupů, ať už v podobě legendární výstavy, jež oběhla svět, nebo v podobě článků a publikací. Jeden z těchto výstupů je kniha o necelé stovce stran, která pojednává o atentátu a všem významném, co se kolem něj dějě. Postupuje od příprav parašutistů v Anglii přes výsadek do vlasti, přípravy a průběh atentátu až po jeho důsledky doma i v zahraničí. Všímá si také pochopitelně funfování domácího odboje a nacistického potlačovacího aparátu.
Co je na této knize zajímavé, je informačně bohatý a přitom stručný text, doprovázený velkým počtem převážně dobových fotografií. Klíčovým postavám děje jsou pak věnovány stručné medailonky s jejich života během. Vznilkla tak velmi čtivá a přehledná práce, kterou je možno začít číst třeba od prostředka a hned vstoupíte do děje. Nic se tu nepřikrášluje a nezamlčuje, ze stránek přímo čiší napětí a hrůza doby, kterou přežil jen zlomek hlavních postav těchto událostí. Umím si dost dobře představit učitele s touto knihou v ruce. Má tu obrázky, stručný text, všechno, co k výuce potřebuje a v učebnici není. Ale prvotně je nepochybně určena pro laiky a poučené laiky. Problém u této publikace je dostupnost, protože obrana ji vydala pro svoji potřebu a kniha je neprodejná...Michal Burian-Aleš Knížek-Jíří Rajlich-Eduard Stehlík: Atentát. Operace Anthropoid 1941-1942. Praha, Ministerstvo obrany ČR, 2012, neprodejné


Tento článek vyšel ve Střelecké revui v roce 2013.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2732