MAHARADŽŮV DVOJÁK
Datum: Saturday, 17. August 2013 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Britské puškařství druhé poloviny 19. století mělo po světě vynikající zvuk. Věhlasné britské firmy zásobovaly luxusními a vysoce kvalitními zbraněmi celý svět, ale především domácí lovce, kteří do celého světa vyjížděli. Do Indie, Afriky i severní Ameriky a Austrálie. Britové se velmi významně podíleli na vývoji a objevech konstrukčních řešení, která dosud zná a používá celý svět. Pojmy jako závěr Purdey, anglický závěr, lankasterka, hammerlesska, Scottova temenní klička, zámky Holland&Holland, Greener a řadu dalších známe snad my všichni, kdo se zabýváme zbraněmi.

maharadza Někde za těmito věhlasnými jmény zůstává ukryt puškař Alexander Henry (1819-1894). Toho pána v dějinách palných zbraní paradoxně poněkud zakrývá muž osobně více méně neúspěšný, jménem Benjamin Tyler Henry, který však stál za úspěchem amerických pákových opakovaček systému Henry a později Winchester. Z toho úspěchu však paradoxně nic moc neměl. Na Alexandera Henryho tak zbylo ze slávy jen nemnoho. Možná proto, že nepůsobil v Londýně, ale ve skotském Edinburghu. A přitom i on svými vynálezy ovlivnil svět. Je jedno, zda pozitivně nebo negativně.
Od roku 1836 se učil u firmy Elsworth Mortimer, kde byl od roku 1852 vedoucí výroby, ale v roce 1853 se v Edinburghu udělal pro sebe. Nejpozději od roku 1868 měl v Londýně agenta a od roku 1881 pobočku.

Dvoják Henry

Do povědomí milovníků vojenské historie pronikl díky svému patentu na drážkování hlavní.z roku 1860, který byl roku 1871 aplikován na zadovku s blokovým závěrěm Friedricha Martiniho, zavedenou v britské armádě jako Martini Henry. V té době měl v Londýně i podnik na výrobu drážkovaných hlavní, které dodával i jiným puškařům.
Byl ale autorem řady jiných, méně známých patentů na poli loveckých a sportovních kulovnic. Jeho zbraně s vertikálními blokovými závěry jsou dodnes vysoce ceněné, stejně jako jeho dvojáky. Po Henryho smrti roku 1894 převzali firmu jeho synové, ale podnik dlouho nepřežil.

Dvoják Henry

Dodavatel princů
V podzimní aukci firmy Hermann-Historica se objevil luxusní dvoják puškaře Alexandera Henryho s výrobním číslem AH6510. Vzhledem k datacím jeho zbraní s blízkými výrobními čísly odhadujeme, že zbraň byla vyrobena někdy kolem roku 1895.
Hlavně dvojáku, u kterého je uváděna ráž 450 Express, jsou vyrobené z jemného růžičkového damašku. Povrch hlavní je hněděný a vývrt je opatřen sedmi drážkami. Hlavně měří 71 cm.
Hledí je kontrastní, opatřené jedním pevným a jedním sklopným plátkem. Na sklopném plátku je vyznačeno číslo 250 a k tomu písmenka yds, takže se zde předpokládala střelba na 250 yardů, což činí cca 227 metrů. Muška je perličková, sklopná.
Na liště mezi hlavněmi se nachází obsáhlá signatura výrobce zbraně: "ALEXr HENRY, EDINBURG AND LONDON. / MAKER TO THEIR ROYAL HIGHNESS THE PRINCE OF WALES AND DUKE OF EDINBURGH.". Signatury středoevropských puškařů bývají většinou poněkud skromnější, ale Britové se v 19. století poměrně obsáhle rozepisovali. Konkurence byla tvrdá (ale v těchto kruzích údajně korektní). Ostatně je-li někdo dodavatelem korunního prince, což je v Anglii synonymum pro prince z Walesu, má právo si to napsat kam chce, pokud není princ proti. V době vzniku zbraně byl princem z Walesu, čili britským následníkem prvorozený syn královny Viktorie Albert Eduard (1841-1910), od roku 1901 britský král Eduard VII.
Pokud se týká onoho vévody z Edinburghu, to také nebyl titul pro nějakého nýmanda.

Dvoják Henry

Historie titulu je poněkud spletitá, ale tradice sahá až k roku 1726. V zásadě se vždy uděloval někomu, kdo byl příbuzný s britským králem nebo královnou. Pro nás je důležitý 24. květen 1866, kdy královna Viktorie udělila tento titul svému druhému synovi princi Alfrédovi (1844-1900). Tomu tedy dodával své zbraně puškař Alexander Henry. Dnes tento titul užívá princ Philip, manžel královny Alžběty II.
Z výše uvedeného je zřejmé, že výrobce naší zbraně dodával lovecké zbraně oběma nejstarším synům vládnoucí britské královny a indické císasřovny Viktorie. To neuměl každý, takže pánova pověst byla zcela jistě vynikající.
Závěr zbraně je opatřen dvěma  za sebou položenými háky a je ovládán dlouhou temenní kličkou. Na čele závěru je vyznačeno, že zde byl aplikován Henryho patent číslo 219 (Henryś Patent No 219). Předpokládáme, že patent se týká právě poměrně dlouhé a atypické temenní kličky, ale víc nám známo není.
Naše zbraň je hammerlesska. Je opatřena charakteristicky tvarovanými postranními zámky, které se na Henryho dvojhlavňových zbraních objevují. Opět jde o jeho vlastní konstrukci nebo alespoň zlepšení. V roce 1882 si puškař nechal patentovat pod číslem 5273 řešení, které zabraňovala nechtěnému výstřelu u pušek s vnitřními kladívky, pokud ještě nebyl závěr zcela bezpečně uzamčen. Na zámkových deskách, které jsou, stejně jako baskule a spoušťový oblouček ryté vynikající anglickou arabeskovou rytinou, jsou umístěny výstražníky, které signalizují napnutí mechanismu. Při napnutí bicího ústrojí se navíc aktivuje automatická pojistka na krku pažby. Na každé zámkové desce je také decentní signatura výrobce "ALEXr HENRY". Povrch kovových součástí je matný, nikdo ho neobnovoval.
Pažba s výraznou pistolovou rukojetí je vyrobena z krásně tmavého ořechového dřeva, na předpažbí a pistolové rukojeti je jemňounká rybina. Na spodní straně hlaviště je vsazen kovový štítek s erbem maitele zbraně.
Zbraň je uložena v dřevěné kazetě, potažené krokodýlí kůží a vyložené červeným sametem.. Kazeta kromě rozloženého dvojáku obsahuje kompletní a číslované nářadí na čištění, olejování a přebíjení nábojů včetně kleští k odlévání střel. Uprostřed kazety je na krokodýlí kůži přiošroubována plocha hlazené snad hovězí kůže se zlaceným nápisem  "HIS HIGHNESS THE MAHARAJ RANA OF DHOLPUR",


Dvoják Henry

Maharadža
Indický vládce, pro nějž byla zbraň určena, se jmenoval  Rana Nihal Singh (1863-1901). Od svých jedenácti let vládl státu nebo spíš státečku Dholpur. O všem podstatném však, jak bylo tehdy v Indii tradicí, rozhodovali Britové. Nicméně pán byl populární. Díky matce dostal vzdělání. Uměl anglicky, hindsky, ovládal sanskrt a perštinu. S budoucím králem Edwardem VII., jemuž Henry dodával zbraně, se znal od roku 1876. Miloval koně, ale staral se i o svoji malou zem. Stavěl nemocnice, mosty, silnice, závlahy, veřejné budovy a lidé ho měli rádi. Byl majitelem britského vlaku, neboť ho vyhrál v sázce s Brity, zda je rychlejší jeho kůň nebo vlak. A vlak prohrál. Jeho panství v Rádžastánu nebylo velké. Dnes má okres Dholpur necelých 100 000 obyvatel.

Fotogragfie této zbraně laskavě poskytla mezinárodní aukční firma Hermann-Historice v Mnichově.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2009


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2738