Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Znovuzrození Diany po II. světové válce


Znovuzrození Diany po II. světové válce
Datum: Sunday, 18. August 2013 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


V roce 1950 dostali bývalí majitelé  firmy Mayer und Grammelspacher, která vyráběla vzduchovky značky Diana povolení k obnovení výroby vzduchovek. Tedy vzduchovek. Bylo to trošku jinak. První modely 0 a 10 měly ještě vložné hlavně, protože před Francouzi, v jejichž okupační zóně Rastatt ležel, je bylo nutno deklarovat jako špuntovky. Ve francouzské okupační zóně se tyto zbraně prodávaly jako špuntovky bez vložné hlavně a mimo ni s vložnou hlavní jako vzduchovky.

diana2 Protože znovuzrozený podnik nesměl používat zabavenou ochrannou známku, vznikla nová bez bohyně. Ale i tak se zbraně Diana raději vozily do USA pod značkou Gecado a do Anglie a jejích bývalých kolonií pod značkou Original. Ke své staré ochranné známce se podnik opět dostal až v roce 1984 a užívá ji dosud.

Diana
„Náhradní“ logo z let 1950-1984

Jakmile byly poněkud uvolněny předpisy, vyrazila Diana na trh s řadou modelů a během let 1950-1953 rychle dobývala trh. Přišly první modely s hladkým vývrtem, potom s drážkovaným, po levných výrobcích náročnější zbraně. Někdy po válce firma také vyráběla signální pistole. Podrobnosti neznáme.
V lednu 1955 se do obchodů vrátila první vzduchová pistole-flusbrok. V roce 1958 se objevila první poválečná lámací vzduchová pistole model 5. Ještě nic moc, ale měla výškově i stranově regulovatelné hledí, stavitelnou mušku a regulovatelný odpor spouště.
Vzduchovky mají díky pístu, který se pohybuje při výstřelu, v porovnání s větrovkami nevýhodu rázu, který se přenáší na celou zbraň. Větrovky tento problém nemají. Firma Mayer a Grammelspacher našla řešení problémů s rázem na konci padesátých let. Jednalo se o dva protiběžné písty a první zbraň s tímto technickým řešením se jako model 60 dostala na pulty v roce 1960. Byla to lámací vzduchovka. Pokračování tohoto modelu znamenala Diana 65, která přišla v roce 1968. Eliminace otřesů byla ještě zdokonalena, zbraň měla stavitelnou spoušť v rozmezí od 100 do 400 g. Botka byla vertikálně stavitelná a muška vyměnitelná. Pak následoval model 66. Pětašedesátka byla v nabídce hluboko do 80. let.
Nové technické řešení eliminující ráz bylo aplikováno také u vzduchových pistolí model 6, které přišly na trh v dubnu 1960 a nabízely se hluboko do 70. let. Představovaly skutečnou senzaci. Na tuto zbraň navázal sportovní model Diana 10, který byl v prototypu představen na jaře 1973, ale na trhu se objevil až v srpnu 1974. Zbraň byla dlouhá 42 cm, vážila 1,5 kg a její rukojeť byla stavitelná, stejně jako mířidla. Mechanismus se napínal pomocí lisované páky vpředu kolem hlavně, která napínala pera dvou pístů. Výkon zbraně se díky eliminaci rázu mohl zvýšit, takže střela dosahovala úsťové rychlosti až 140 ms-1. Recenze na tuto zbraň byly pochvalné až nadšené. Byla označována za špičku světových sportovních pistolí. Dnes je to zajímavý sběratelský exemplář. Pokračováním vývoje byla Diana model 210, která se dostala na trh po polovině 70. let.
Vzhledem k tomu, že systém eliminace rázu se osvědčil, v letech 1963-1977 přicházely na trh sportovní vzduchovky řady Match s typovým označením 65, 66, 75.

Diana
Úspěšná poválečná pistole Diana 6

Diana
Sportovní pistole Diana 10

Výkonné vzduchovky
Díky těmto technickým možnostem se Diana začala orientovat vedle běžného sortimentu na výkonné vzduchovky, ale tomuto snažení v roce 1973 ublížil německý zbrojní zákon, který stanovil maximální energii střely pro volně prodávané zbraně na 7,5 J. Ostatní byly na zbrojní průkaz. Výkonné modely se od té doby prodávají jak s plným výkonem, tak s výkonem redukovaným
Velmi úspěšný byl model 75 s postranní napínací pákou, který byl uveden na trh v roce 1977. Na mistrovství Evropy v roce 1980 tato zbraň vystřílela zlato v novém světovém rekordu a v roce 1981 uspěla na mistrovství světa v Santo Domingu.
 Rok 1980 byl vůbec významný, protože firma slavila 90 let existence. Výročí  bylo mimo jiné oslaveno výrobou dvoutisícové jubilejní série vzduchovek model 45 s rytinou města Rastatt a jeho znakem.
Vzduchovky model 45 byly označovány jako lovecké a měly na tu dobu mimořádnou úsťovou rychlost střely 275 ms-1. Na trh přišly v roce 1979. Byly to lámací zbraně. Pokračováním těchto zbraní byl model 45 S z roku 1981 se zaměřovacím dalekohledem.
V té době firma vyráběla patnáct modelů vzduchovek-pušek a čtyři modely pistolí. To byla tehdy údajně nejširší paleta vzduchovek na světě. Vzduchovky zde živily 350 zaměstnanců. Mezi příslušenstvím byly i dva specielní zaměřovací dalekohledy na vzduchovky, které dokázaly vzdorovat rázu zbraně. Domníváme se, že to bylo vrcholné období v poválečných dějinách firmy.

Ve Střelecké revui číslo 8/2009 vyšel rozsáhlý článek věnovaný vzduchovkám Diana a historii této zajímavé německé firmy.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2739