Speciální varianta čínské pistole Norinco QSZ92-9
Datum: Monday, 15. July 2002 @ 11:35:59 CEST
Téma: Články


Exkluzivní informace pro čtenáře G-I stránek.

Ve Střeleckém magazínu 7/2002 byla na stránkách 7-8 publikována stručná informace o zajímavé novince známé čínské firmy Norinco - pistoli označené nevyslovitelnou zkratkou QSZ92-9 (v zahraniční literatuře ovšem uváděné též jako CSZ92).

I v SM bylo připomenuto, že tato novinka není zase tak žhavá. Na civilním trhu byla podle všeho představena přinejmenším již v loňském roce, konkrétně na veletrhu IWA. Toto je informace převzatá ze zahraničního tisku. Já loni v Norimberku byl, sortiment na stánku německé firmy Norconia (která Norinco v Evropě zastupuje) opravdu důkladně prohlížel a tuhle pistoli neviděl. Možná šlo o nějakou podpultovku; možná jsem přišel moc brzy, anebo moc pozdě, nevím; ale podle fotek tam tato zbraň v každém případě už loni opravdu byla.

To podstatné o řešení modelu pistole QSZ92-9 vystaveného letos v Norimberku si můžete přečíst na výše uvedené místě v zatím posledním Střeleckém magazínu. Exkluzivně pro čtenáře G-I stránek dodáváme, že tato varianta není podle důvěryhodných informací jediným provedením této zbraně.

V Číně se totiž před časem vydali podobnou cestou jako firma FN u svého kompletu P-90 v ráži 5,7x25 a vytvořili nový průbojný náboj, který je použitelný pro kompaktní samopal i samonabíjecí pistoli. O novém střelivu toho zatím není příliš mnoho známo. Jistou se zdá být ráž: 5,8 mm. Délka nábojnice by se měla pohybovat mezi 21 a 23 mm. Samopal v této ráži prý připomíná kontroverzně vnímaný polský samopal wz. 1963, což nejspíš souvisí s tím, že - pokud se nepletu - svého času byla v Číně vyráběna napodobenina této zbraně (nebo šlo o licenci?).

Není jistě těžké uhodnout, proč tyto skutečnosti připomínáme: Pistole firmy Norinco prezentovaná na civilním trhu jako QSZ92-9 má totiž existovat také v provedení upraveném pro použití nového čínského průbojného náboje ráže 5,8 mm. Podrobnosti o případných konstrukčních úpravách a parametrech této varianty jsem však zatím nenalezl.

Doplnění, upřesnění či oprava budou pochopitelně vítány.

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=275