UŽ TO ZAČALO
Datum: Friday, 18. October 2013 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Připomeňme si jeden staší článek, který před časem vyšel ve Střelecké revui.

Když jsme ve Střelecké revui číslo 6 ročníku 2009 otiskli rozhovor s Pavlem Kupcem z firmy P.P.K., s.r.o., pokládal za nejdůležitější cíl své firmy rozjetí sériové výroby jednoranových kulovnic K1, které konstrukčně vycházejí ze zbrojovácké kulovnice ZBK.

Nedávno jsme se v Holicích opět zastavili, protože naše redakce patří k nemnoha vyvoleným, kteří mohou studovat sbírku zbraní Zbrojovky Brno, kterou firma zakoupila.
Při rychlé exkurzi ve výrobních halách se ukázalo, že sériová výroba staronových a technicky zdokonalených kulovnic K1 se pomalu rozjíždí. Na vozících, na nichž zbraně putují továrničkou, už jsme viděli pěkných pár hotových ká jedniček. Podle sdělení Pavla Kupce jsou určeny pro zahraniční trh, který projevuje velký zájem.

Dílny PPK

Kulovnice K1 na vozíku jsou už hotové a pojedou do západní Evropy

Jak nám Pavel Kupec řekl, firma s vypětím sil plní objednávky zahraničních partnerů. Zatím jde o zkušební série a západoevropské obchodní firmy zkoušejí, jestli ti noví Češi vlastně dokáží splnit to, k čemu se zavázali. A zjišťují, že ano.

Dvojky PPK

Dvojky ZP jsou zatím nehotové, ale pojedou pravděpodobně stejným směrem jako kulovnice

Ve firmě v poslední době přibylo několik zaměstnanců, kteří mají zkušenosti s výrobou zbraní, což se projevuje tím, že výroba nabírá obrátky. Další se rychle zaučují.

Dílny PPK

Zásoba polotovarů po Zbrojovce Brno poskytla základnu pro rozjetí výroby, ale vše se postupně vyčerpá, takže se vyrábějí i nové součástky

Ve výrobních prostorách jsme také objevili několik rozpracovaných brokových dvojek ZP. „Sestavujeme je z dílů, které zbyly po Zbrojovce Brno a které jsme nakoupili. Uvidíme, co s tím udělá trh, ale já se domnívám, že zetpéčko je výborná dvojka. Je důkladná, spolehlivá a přitom nemá nijak velkou hmotnost. Navíc naši i evropští myslivci tu zbraň znají a vědí, že na jejím základě lze postavit i dvoják, takže je to dobrá investice.“ řekl nám Pavel Kupec. „Ať si kdo chce co chce říká, ocel je ocel. Já na ty lehké slitiny moc nejsem.“

 

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2009.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2761