700 LET ŠVÝCARSKÉ KONFEDERACE
Datum: Thursday, 07. November 2013 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


V roce 1991 to byla velká sláva, když  Švýcaři slavili 700 let své konfederace. V roce 1291 totiž uzavřely tři kantony Uri, Schwyz a Unterwalden tzv. věčný spolek na obranu proti rozpínavým a panovačným Habsburkům. Sedmisté výročí ukázalo, že když to nebyl spolek věčný, byl přinejmenším dlouhodobý. 700 let něco znamená.

konfederace Výročí rozhodně nemohli pominout ani výrobci zbraní, kteří tehdy přišli s několika tzv. jubilejními modely. Prokazatelně existovaly jubilejní „sedmisetleté“ malorážky, vzniklé přestavbou vojenských opakovaček modelu 31.
Mnohem zajímavější jsou však jubilejní pistole SIG P210, kterým se vzhledem k výročí dostalo ozančení JP 210, čili Jubiläumspistole. Zbraň je tradičně švýcarsky zpracovaná a její povrch je krásně modřený. na pravé straně těla je vyzlacen nápis „Confoederatio Helvetica“ s výrobním číslem a na levé  letopočet 1291, švýcarský znak a letopočet 1991. Před hledím je vyznačeno písmeno CH, kohout a spoušť jsou ztacené. Četli jsme také o exemplářích, na nichž je nápis v italštině a němčině, ale neviděli jsme je.

Konfederace

Střenky jsou z bílého plastu se švýcarským znakem. Zbraně byly uloženy v dřevěných kazetách, vyložených šedým sametem.
Zbraň do této podoby nepřivedla sama firma SIG, ale švýcarské puškařství Hoffmann und Reinhart. Prodávala se však prostřednictvím distribuční sítě SIG.
Pokud se týká počtu vyrobených exemplářů, jsou známa čísla vyšší než 1500, takže šlo zřejmě o poměrně početnou jubilejní edici. Ostatně dobrý zvuk má jak značka SIG, tak samotné Švýcarsko.
Dnes se pistole z této limitované série pomalu dostávají na sběratelský trh. někteří sběratelé zchudli, jiní zkusili, jak se jim investice zhodnotila. Cena se ustálila mírně nad hranicí 2000 eur.
Fotografie k tomuto článku laskavě poskytla mezinárodní aukční firma Hermann-Historica v Mnichově.

Konfederace


Tento článek vyšel ve Střelecké revui v roce 2009.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2765