Za Hubertem Uselem
Datum: Friday, 08. November 2013 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Dne 14. ledna 2010 zemřel nečekaně konstruktér Hubert Usel (1926-2010). Byl to rakouský vynálezce, který svého času proslul jako konstruktér elektricky odpalovaného beznábojnicového střeliva ráže 5,7 mm UCC Voere. Zkratka UCC je v tomto případě vysvětlována jako Usel caseles cartridge. Náboj ve své definitivní podobě přišel na svět počátkem 90. let minulého století  a evropské veřejnosti byl představen v roce 1991 na veletrhu IWA.  

usel

Jde o jeden z produktů snah ze 70. a hlavně 80. let, kdy se konstruktéři palných zbraní a nábojů ve svatém nadšení pokoušeli vyřadit ze hry, zejména ve služebních zbraních, nábojnice. Nejdále tehdy dospěl německý projekt náboje pro útočnou pušku G11, ale ten skončil s německým sjednocením, když byly potřeba peníze na sanaci bývalé NDR. Na rozdíl od vojenských nábojů, Uselův náboj se alespoň dočkal reálného zavedení a sériové výroby pro něj určené zbraně.
Hubert Usel pracoval na konstrukci svého náboje dvacet let, takže práce začaly někdy na počátku 70. let 20. století. Jako pohonnou hmotu pro svůj náboj použil lisovanou nitrocelulózu. Válec ze slisované nitrocelulózy je dlouhý 25,9 mm a má průměr 9 mm. V jeho spodní části je po obvodu vytahovací drážka o šíři 3,7 a hloubce 1,35 mm. Slisovaná nitrocelulóza není kompaktní, ale její struktura je porézní. To umožňuje  její pravidelné odhořívání při výstřelu. Póry jsou na povrchu uzavřeny, aby do náboje nevnikala vlhkost nebo olej. Povrch působí při dotyku namydleným dojmem. Střela vyčnívá z lisované hmoty asi polovinou své celkové délky. Po celé délce osy náboje je v jeho ose válcová dutina zakončená a tím pádem uzavřená elektrickou zápalkou. Tato zápalka je vyrobena ze zcela spalitelných součástí, takže ani její zbytky nedělají střelci problémy. Nad zápalkou je ve výše uvedené dutině uložen zažehovač náboje, který je tvořen neslisovanou nitrocelulózou.
Děj výstřelu je takový, že zápalka nejprve zapálí zažehovač. Tlak vzniklý jeho shořením zařízne střelu do vývrtu a teprve potom dojde ke shoření hmoty náboje ze slisované nitrocelulózy. Maximálního tlkaku 370 Mpa je u tohoto náboje dosaženo po 0,3 milisekundách a střela má při 510 mm dlouhé hlavni úsťovou rychlost asi 1000 ms-1. Hoření náboje neovlivńovala skutečnost, zda je hlaveň zahřátá nebo studená. Konstruktér svůj náboj dimenzoval pro lov srnčí zvěře a terčovou střelbu.
Tento náboj byl představen spolu s kulovnicí Voere VEC 91 od firmy Voere v rakouském Kufsteinu. Zbraň při zběžném pohledu z vnějšku vypadala a vypadá jako obyčejná lovecká kulovnice a nekonstruoval ji Usel, nýbrž technici firmy Voere a izraelský konstruktér Nochemiah Sirkis. Válcový závěr má dva uzamykací ozuby, ale jeho čelo je vybaveno pružným kruhovým těsnícím elementem, který těsní nábojovou komoru při výstřelu. Baterie v pistolové rukojeti stačila na 5000 výstřelů.
Novátorská Uselova zbraň, pro kterou se záhy objevil také náboj 6x26 mm UCC, dosahovala vynikající přesnosti, ale díru do světa neudělala v žádném případě. Představuje stále jen exotickou zajímavost. Počet vyrobených a prodaných kusů určitě není zanedbatelný, ale zbraně tohoto systému se rozhodně nijak nerozšířily. Nicvméně v nabídce firmy Voere jsou i dnes, víc než 19 let po svém představení světu.
Nepřidali se ani další výrobci, kteří by se vydali stejnou cestou jako Voere. Uselovo řešení u loveckých kulovnic zatím nikdo úspěšně nenapodobil a podobně je tomu u vojenských zbraní.  Klasické nábojnice tedy nad Uselem a řadou dalších zatím vyhrávají.
Hubert Usel uvšem nezůstal u jedné zbraně a věnoval se i nadále zbraním na beznábojnicové střelivo. Zajímavá je také další Uselova konstrukce, kterou představuje beznábojnicové střelivo pro bezzákluzový automatický kanon RMK 30 firmy Rheinmetall.Mauser z Oberndorfu.
V roce 2006 referoval německý časopis Visier o jeho samopalu U-PRO na beznábojnicové náboje 5,56x20 mm. Zbraň si dokonce vyráběla proud pro odpálení náboje sama při napnutí závěru. Ještě pár dní před svojí smrtí pracoval nemocný čtyřiaosmdesátiletý konstruktér na projektu své útočné pušky na beznábojnicové střelivo.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2010

Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2767