Německé pistole Jana Balcara
Datum: Sunday, 01. December 2013 @ 08:00:00 CET
Téma: Články


Jan Balcar patří k vynikajícím znalcům samonabíjecích pistolí a o radu ho žádají sběratelé z celého světa. V minulosti často psal do Střelecké revue a jeho články byly mezi čtenáři velmi oblíbené. Byly vtipné, informačně velmi bohaté a doplněné vynikajícími kresbami. Dnes se věnuje především psaní knih a nekompromisně bojuje proti výrobcům padělků a podvodníkům v našem oboru. V poslední době jsme dostávali zprávy, že Jan Balcar zase něco chystá. Něco ještě většího a zásadnějšího než byla jeho kniha o pistolích ze Spreewerku. A tak jsme se za ním vypravili.

Doslechl jsem se, že tajně připravuješ vydání nějaké knihy. Je to pravda?
Tajné to není. Je pravda, že například tajná schůzka je ta, o které s týdenním předstihem nenapíšete Janku Kroupovi, ale tohle není ten případ.

Jan Balcar

O jakou knihu se jedná?
Kniha pojednává o samonabíjecích pistolích, které užívaly v letech 1933 – 1945 německé ozbrojené síly. Obsahuje popisy pistolí německé výroby, dále pistolí dodaných spojenci nacistického Německa a také pistolí ukořistěných v porobené Evropě.

To bude docela tlustá kniha…
Nejen já mám problémy s obezitou. Musel jsem text rozdělit do dvou dílů. Kniha bude vázaná v omývatelných deskách, formát A4. První díl má 336 stran, přes tisíc ilustrací a je právě v tiskárně.

Nová kniha Jana Balcara

Ilustrací? Co fotografie?
Fotografie v knize nejsou. Není v lidských silách zajistit kvalitní fotografie stovek zbraní. Proto jsem se rozhodl pro černobílé ilustrace. Kniha obsahuje vyobrazení jednotlivých variant konkrétní zbraně s různými druhy popisu, přejímacích a ověřovacích značek. Každá značka je nakreslena ve zvětšeném měřítku a za povšimnutí stojí např. rozdíly v provedení  německých armádních ověřovacích značek. Zjednodušeně řečeno, co výrobce, to vlastní tvar orlice.

Předpokládám, že všechny kresby jsou tvoje práce. Dá se to naučit nebo člověk musí mít dar od přírody? Jak dlouho ti trvá nakreslení takové celostránkové ilustrace v podobě dvou bočních a jednoho čelního pohledu na pistoli s veškerým značením?
Ano, obrázky jsem si nakreslil. Nepovažuji to za umění, je to suché technické kreslení a toho jsem si v životě užil dost. Každý obrázek se skládá z rovných čar a křivek a k umění má daleko. Takže dar matičky přírody to nebude, spíš dril. Časová náročnost je různá, jednodušší pistolku nakreslím za šest hodin, složité obrázky se spoustou značek zaberou celou neděli. (Na vysvětlenou: Všechny Balcarovy práce vznikají ve volném čase.)


Nastíníš nám obsah knihy?
Kapitoly se zabývají vždy jednou zbraní jednoho výrobce. Začínáme historickým úvodem o vývoji zbraně, pokračujeme variantami značení s rozsahy výrobních čísel a časovým zařazením. Následuje technický popis, základy demontáže a explozivní náčrt.

Kterými pistolemi se zabýváš v prvním díle?
Jsou to pistole P.38 všech tří výrobců, zvláštní kapitoly jsou věnovány zásobníkům a střenkám pistolí P.38. Následují kapitoly o pistolích Unique 16, 17 a  Kriegsmodell, FN 10/22, VIS vz. 35, P mod. 37, S.A.C.M. 1935A,  FN HP, Bergmann 1910/21, Mauser 712, MAB model D, Kongsberg  M 1914,  Mauser HSc, Star B a Sauer model 38/H.

A druhý díl?
Bude věnován pistolím P.08, dále pak pistolím ČZ vz. 24, 27 a 38, pistolím Astra řady 300, 400, 600 a 900,  Waltherům PP a PPK, Berettám 1934 a 1935, Mauseru 1910/34 a Steyrům mod. 1912 a 1934.

Kdy kniha vyjde?
První díl bude k zakoupení v říjnu tohoto roku. Druhý do roka a do dne. Na pořadu dne je i druhé rozšířené vydání knihy o výrobě pistolí v závodě Spreewerk v Hrádku nad Nisou. Kniha bude větší (formát B5), rovněž vázaná, doplněná o poslední poznatky.

Bude kniha k dispozici v knihkupectvích nebo jsi zvolil nějaký jiný způsob distribuce?
Knihu budu stejně jako Spreewerk distribuovat sám, v knihkupectvích nebude k dostání. Ve východních Čechách bude k dostání u firmy Zelený sport.

Tvoje předchozí kniha o pistolích ze Spreewerku vyšla také v němčině a angličtině. Připravuje se německé nebo další cizojazyčné vydání nové knihy?
Neuvažuji o něm. Je to spousta další práce a nekontrolovatelný konečný výsledek. Ve výsledku a ten je také důležitý, je to charitativní činnost.


Jan Balcar-Spreewerk-nové vydání
Obálka nového a doplněného vydání knihy Jana Balcara o Spreewerku


Jak dlouho tato knížka vznikala a kam až jsi jezdil za zbraněmi, které tě zajímaly?
Na knížce pracuji s přestávkami posledních pět let. Údaje a podklady shromažďuji průběžně snad deset roků, možná déle. K cílům mých výpadů patří Německo a Rakousko, chystám se k Dr. Sturgessovi. Koupil si knížku, našel v ní zalíbení a mojí adresu a pozval mě na potlach. Zatím nebyl čas.

Mají lepší sbírky samonabíjecích pistolí soukromí sběratelé nebo muzejní instituce?
Jak kdy, nelze zobecňovat. Všechno je v lidech. U obou lze vidět zajímavé kousky, muzea bohužel často vystavují jen zlomek sbírek a často ty zajímavé leží bez povšimnutí v trezoru. Sběratelé zpravidla vědí co mají a mnohdy „na to mají“.
 
Nejsou moderní zbraně pro muzea placená z veřejných peněz tak trochu tabu?
Jsou a je to škoda. Peněz je málo všude na světě a mnohdy záleží na osobním zaujetí jednotlivých muzejních pracovníků. Když je ředitel zaujatý uniformami, těžko zbude na padesát let starou pušku. Neznám přesný stav, ale je možné že v našich muzeích budou za čas chybět „porevoluční“ konstrukce československých a českých zbraní, které se nesetkaly se zájmem veřejnosti. A že jich bylo dost.

Díky tvým znalostem byla v posledních letech odhalena řada padělků a mnoha začínajícím i zkušeným sběratelům jsi zachránil dost peněz. Jaká dnes je situace s padělky v oboru sběratelských samonabíjecích pistolí a obecně sběratelských zbraní? Přibývá padělků nebo se je podařilo eliminovat?
Padělků přibývá už i u nás. V devadesátých letech na ně člověk téměř nenarazil. Dnes je situace horší. Jediné co má do budoucna smysl je vytvoření solidní literatury, ze které mohou sběratelé čerpat. V té souvislosti jsem si vzpomněl na motto knihy od E.T.Setona: Protože jsem poznal trýzeň žízně, vykopal jsem studnu, ze které mohou pít i jiní.

Kdo padělky vyrábí a distribuuje?
Těžko říci. Nikoho jsem za ruku nechytil a majitel objeveného padělku zpravidla netouží po publicitě. O nějaké řízené distribuci u nás bych nechtěl spekulovat. Spíše to vidím na „osamocené kutily“. V sousedních zemích je to mnohem horší. Už před deseti lety jsem viděl v Německu poválečné pistole ČZ vz. 27, ze kterých někdo odbrousil „národní podnik“ a vyrazil na ně přejímací značky Heereswaffenamtu. Docela dobrý padělek. Další podezřelý kus přišel e-mailem, zkoumali jsme jej s Jendou Skramoušským. Jenda má lepší oči, na jednom snímku nalezl slaboulinký zbytek značení závěru: Kroužek s uvedením ráže 7,65.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 10/2010.

Nová kniha Jana Balcara už vyšla. Můžete si ji objednat třeba zde.
Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2773