KAPESNÍ  ÚSPĚCH
Datum: Friday, 03. January 2014 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


První revolvery Smith&Wesson měly hlaveň, která se při vybíjení a nabíjení odklápěla nahoru. A byly to kapesní revolvery, určené pro náboje ráže 22 Short. Evidentně nešlo o zrovna nejlepší řešení, ale udrželo se dlouho, dokud ctěná firma neměla na poli zezadu nabíjených revolverů konkurenci.

Když se tato konkurence po vypršení patentu Rollina Whita v roce 1869 objevila, přišla firma Smith&Wesson s hlavní a válcem, které se sklápěly dolů (model No.3). Vynikající řešení, které tehdy dostačovalo pro všechny revolverové ráže, které byly k dispozici. Na revolvery extrémních ráží tehdy ještě nebyl čas.
Nové řešení se nejprve uplatňovalo u zbraní služebního charakteru, z nichž nejvíc se prodalo do Ruska. Záhy se však uplatnilo také u revolverů kapesních, protože na tento systém firma překonstruovala nejprve své starší revolvery modelů 1 a 1 ½. Ale příliš se to neujalo a prodeje přeonačených kapesních revolverů firmy Smith&Wesson šly dolů.  A tak od roku 1874 začaly práce na novém kapesním revolveru, který se objevil na trhu v březnu 1876. Byla to zmenšenina proslulého ruského modelu revolveru Smith&Wesson, ale v ráži 38, označovaná jako Baby Russian nebo 38 Single Action. Tato zbraň, která byla v roce 1877 překonstruována, pak vydržela v nabídce až do roku 1891 a vznikla také verze v ráži 32, která se vyráběla až do roku 1892

kapesní

Dvojčinný do kapsy
V roce 1880 nastal i u firmy Smith&Wesson čas, aby vstoupila na trh obranných revolverů s dvojčinným mechanismem. Dvojčinný mechanismus nepochybně vyhovoval řadě občanů, kteří nebyli profesionálními střelci ani vojáky a chtěli mít po ruce zbraň, u které stačilo jen mačkat spoušť. A tak přišel v letech 1879-1880 na konstrukčních prknech a ve vývojových dílnách na svět revolver Smith&Wesson model 1880 neboli 38 Double Action.  Někdo to možná tušil, ale na svět přišla nenápadná zbraň, která měla velký úspěch. Nekupovali ji pistolníci, ale daleko spíš otcové a matky rodin, aby měli něco doma, kdyby přišla nezvaná návštěva. Ostatně na tuto sortu spořádaných lidí bez desparátských ambicí firma zacílila svoji intenzivní reklamu a udělala dobře.
Revolvery tohoto modelu se vyráběly až do roku 1911 a za 31 let se vyrobilo ne méně než 554 077 kusů. To už je číslo vpravdě impozantní. Zbraň se v průběhu své výroby dočkala celkem čtyř vylepšení, takže sběratelé rozeznávají celkem pět provedení, která se však liší v detailech. Ale nezůstalo o toho. Pár měsíců po zavedení osmatřicítky přišla na trh i dvaatřicítka 32 Double Action, která měla přiměřeně menší rám. Těchto revolverů se do roku 1919 vyrobilo 327 641, ale zaznamenali jsme také informaci, že osmatřicítek a dvaatřicítek dohromady se vyrobilo celkem 941 119. Ať tak nebo tak, je to hodně. Porovnáme-li s těmito počty výrobu konkurenčních revolverů Remington Smoot, Smith&Wesson jednoznačně vede rozdílem třídy a nelze se divit, že u Remingtonů tehdy zbankrotovali..

kapesní

Jak jsme již uvedli, američtí sběratelé rozeznávají celkem pět výrobních provedení revolveru Smith&Wesson 38 Double Action. Nejvzácnější jsou revolvery prvního provedení s výrobními čísly přibližně do 4000, které se vyráběly pouze v roce 1880.Tyto zbraně mají hlavně v délkách 3 ¼ a 4 palce. Druhé výrobní provedení se vyrábělo do roku 1884 a výrobní čísla sahají ke 119 000. Hlavně měly délku 3 ¼, 4, 5 a 6 palců. Výrobní čísla třetího provedení končí číslem 322 700. Zde se objevují dokonce osmi a desetipalcové hlavně, stejně jako u čtvrtého modelu, jehož výroba skončila číslem 539 000. Pátý model je drhuhý nejvzácnější, protože jeho výroba se zastavila na čísle 554 077.


kapesní
Značení výrobce a tradiční americký soupis aplikovaných patentů. Ten poslední se tam autorovi signatury nějak nemohl vejít, takže musel šetřit místem.

U nás
Díky laskavosti soukromého sběratele jsme měli možnost prostudovat jeden exemplář revolveru Smith&Wesson 38 Double Action, který se dostal do českých rukou. Zbraň má výrobní číslo 2xx xxx, takže patří k třetímu provedení a byla vyrobena někdy v druhé polovině 80. let. Vzhledem k tomu, že neznáme údaje o výrobě těchto zbraní v daném období, na přesné určení roku výroby si netroufáme.
Revolver má hlaveň kruhového průřezu s masivní plošinou, na které je vyražena signatura výrobce a seznam celkem šesti patentů firmy Smith&Wesson, které byly na zbrani použity. Je zajímavé, jak autor tohoto značení, který na počátku nechával mezi slovy slušné mezery, v závěru práce musel šetřit místem, aby se mu tam obsáhlý seznam vůbec vešel.

kapesní
Výrobní číslo zbraně najdeme na spodní straně rámu rukojeti, na zadní straně válce a dokonce i mezi rameny uzamykacího mechanismu


Hlaveň s plošinou, přední a horní částí rámu s uzamykacím mechanismem jsou vyrobeny z jednoho kusu materiálu.  Muška je do lišty zasazena a fixována pomocí kolíčku. Hledí a hmatník jsou černěné. Zářez hledí je součástí uzamykacího mechanismu rámu.
Spoušťový a bicí mechanismus je dvojčinný, válec má pět komor. Povrch zbraně s výjimkou lučíku a kohoutu je niklován a niklování je původní. Místy je narušeno běžným nošením a velmi drobnými ploškami koroze. Původní střenky z perleti se vsazeným logem firmy se dochovaly také ve vynikajícím stavu. Při křehkosti tohoto materiálu to lze považovat za dost unikátní. Střenky svědčí o jisté majetnosti původního majitele, který si mohl dovolit trochu toho luxusu.
Mechanismus zbraně bezvadně funguje jako kdyby vyšel z výrobního pásu. Vývrt ovšem nese stopy zubu času. Drážky jsou sice dochované a zřetelné, ale je zřejmé, že vývrt nebyl vždy čištěný, takže korodoval. Rozhodně to však není žádná tragédie. Celkový stav revolveru je i ve 120 letech věku velmi dobrý. Ostatně americký majitel, od kterého byl revolver na počátku 90. let zakoupen, ho prý měl v šuplíku nabitý náboji ráže 38 Smith&Wesson, takže byl, navzdory úctyhodnému věku, připraven zahnat nebo uzemnit nežádoucího vetřelce.

délka hlavně 10 cm
celková délka 21,2 cm
délka válce 3 cm
ráž: 38 Smith&Wesson

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2010

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2781