Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Erma 552 S


Erma 552 S
Datum: Friday, 24. January 2014 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Firmu Erfurter Maschinenfabrik založil v Erfurtu (Durynsko) Berthold Geipel, jenž byl až do jejího zrušení v roce 1919 ředitelem Královské továrny na zbraně v Erfurtu. Geipel odkoupil část strojního vybavení rušeného podniku a kromě zbraní provozoval také nezbrojní výrobu. V meziválečném období podnik nabízel na civilním trhu především malorážky. Světovou proslulost však získaly až samopaly MP 38 a MP 40, které byly u firmy zkonstruovány, ale paradoxně nikoli vyráběny. Po II. světové válce byl podnik v Erfurtu zabaven, zrušen a znovu založen v Dachau. Po prvotních chybách se dostal do amerických rukou a zaměřil se především na civilní výrobu levných zbraní s důrazem na americký trh.

erma-552 Nejméně do konce 70. let, ale spíš do počátku 90. let firma prosperovala, ale v roce 1998 zbankrotovala a většinu konkurzní podstaty koupila firma ERMA Suhl, jejíž výroba zřejmě nebyla nijak ohromující. Neodolala levné konkurenci z východu, která obsadila její trhy a značku dnes používá firma Erma Inter sídlící na Ukrajině.
Na prodejně českotřebovské firmy Řehák a Řehák jsme před nedávnem viděli jednu z posledních zcela nových zbraní značky Erma, jež pochází z doby, kdy firma s tímto názvem byla ještě v celkem dobré kondici. Jedná se o model 552 S, jenž byl podle zkušebních značek vyroben v roce 1992. Tato pistole patřila mezi nejlevnější zbraně ve své kategorii, tedy v kategorii pro sebeobranu a výcvik. Zdá se, že se jich poměrně dost prodalo také u nás.
Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 6/2013.  Tam si také můžete přečíst plné znění.Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2788