Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Heym a doba velkých změn


Heym a doba velkých změn
Datum: Monday, 03. February 2014 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Když začalo být Německu hospodářsky poněkud úzko a generace poválečných podnikatelů odešla do ústraní, začali se měnit i majitelé rodinných firem. Firmu Heym v roce 1988 převzal Oskar W. Zurflüh z Curychu. To však vydrželo jen čtyři roky a od roku 1992 podnik vlastnil Jürgen Nierich z Mnichova.


Po sjednocení Německa se otevřela možnost návratu firmy do místa, kde byla založena. Nakonec se však podnik do Suhlu z nějakých důvodů nevrátil, ale v roce 1996 ho Nierich přesunul do Gleichambergu, jenž leží 40 km od tohoto města. Zde byla v rekordním čase vybudována údajně jedna z nejmodernějších zbrojovek Evropy. Domníváme se, že zde svoji roli sehrály nemalé dotace, které německá vláda poskytovala firmám, které se usadily v bývalé NDR, ale je to jen domněnka. Potvrzuje ji však další rychlá změna majitele, která nepochybně vypovídá o tehdejších hospodářských potížích podniku.
V roce 1998 se stal akcionářem (zřejmě jediným nebo alespoň většinovým) podniku Thomas Wolkmann a stojí v jeho čele dosud. Zatímco do té doby si firma prodávala své výrobky v zahraničí sama, nový majitel předal distribuci v zahraničí tamním obchodním firmám a aktivity zbrojovky soustředil na vývoj a výrobu, což jsou činnosti, které firmě jdou.
Největším prodejcem zbraní značky Heym v Německu je dnes Frankonia. Prostřednictvím domácích firem pak je podnik zastoupen ve Španělsku, Francii, Polsku, Velké Británii, Kanadě, Dánsku a Francii. Viditelná je v posledních letech Heymova americká pobočka, kterou provozuje firma Double Gun Imports, LLC, jež se zaměřuje především na dvojáky v tropických rážích.Velmi zřetelná je snaha firmy prosadit se na východních trzích. Heym má zastoupení v Kyjevě, Moskvě i Petrohradě a zdá se, že vedle USA považuje tento prostor za nejperspektivnější. Není sám. Tlačí se tam všichni.

Dvojvaječná dvojčata
Nové vedení přišlo hned v roce 1998 s loveckou opakovačkou SR 30, opatřenou přímotažným závěrem vlastního patentovaného systému. Zbraň si našla své zákazníky. Psali jsme o ní ve Střelecké revui 8/2007.
V roce 2001 začala výroba klasické opakovací pušky SR 21 s válcovým závěrem, uzamčeným třemi ozuby. Jde o variaci na tisíckrát osvědčený závěr Mauser 98 a navazuje se zde na osvědčenou kulovnici SR 20. Zbraň je od počátku zaměřena na méně movité klienty, ačkoli výrobce tvrdí, že je celá vyráběna u firmy Heym. Tedy žádná internacionální spolupráce se zeměmi bývalého RVHP, ani se socialistickou Čínou. Navíc kvalitě výzdoby, kterou zákazník může požadovat, se zde nekladou meze, takže může vzniknout zbraň za značně nelidovou cenu. A řada jich už vznikla.
Technici firmy Heym zde však osvědčili své schopnosti, neboť chcete-li, můžete si kulovnici SR 21 nebo SR 30 přestavět na kulovnici v jiné ráži. Samozřejmě v dané skupině ráží, ale jde to. Stačí dokoupit hlaveň. Výrobce tvrdí, že nastřelení zbraně se po výměně hlavní nemění. Navíc obě zbraně, jak klasická opakovačka, tak zbraň s přímotažným závěrem, mají při pohledu z levé strany stejný vzhled, protože design součástek byl sjednocen. Při pohledu z pravé strany je to pochopitelně jinak.

Další novinky
Od roku 2005, kdy mu bylo rovných 140 let, podnik vyrábí ve spolupráci se svým velkým zákazníkem, kterým je nepochybně Frankonia, velmi lehkou kulovou kozlici 26 B s údajně velmi dobrými střeleckými parametry. Používá se pro ni označení „Federleichte“, což znamená totéž jako lehká jako pírko. Psali jsme o ní v čísle 2 ročníku 2009, stejně jako o dvojácích řady 88 a dvojáku Jumbo v čísle 11 ročníku 2008.
Pokračuje pochopitelně i výroba osvědčených trojáků řady 33 se zámky Anson-Deeley a trojáků, dvojákových trojáků a kulových trojáků řady 37 s postranními zámky. Firma nabízí také trojčata řady 35.  A pokud chcete čtyřhlavňovou zbraň, vyrobí vám ji tam také.

Luxus pro bohaté
Vedle dodávek továrně vyrobených a standardně dle katalogu zdobených zbraní pro chudší, movité, ale nikoli velmi movité lovce, nabývá u této firmy rychle na významu  výroba luxusních a super luxusních zbraní pro nejmajetnější zákazníky, jimiž továrna konkuruje individuálním výrobcům-puškařům. Tyto zbraně s vysokou přidanou hodnotou mají šanci prosadit se na trhu bohatých států jako jsou USA i na trhu chudých států s bohatou novou „šlechtou“ jako je především Rusko. Zde prakticky neexistují hranice pro to, co zákazník může chtít.

Hlavně
Významnou aktivitu firmy Heym představuje v současnosti vlastní výroba hlavní.
Běží zde minimálně od roku 1960, kdy Heymové pořídili stotunové kladivo, které obměnili stotřicetitunovým v roce 1978. Hlavně tu vyrábějí pro sebe, ale polotovary v různém stádiu zpracování dodávají také jiným výrobcům. Jsou k dispozici hlavně bez komor i s komorami, se závitem i bez něj, pro brokovnice i kulovnice a kombinované zbraně. Hlavně jsou vyrobeny z Kruppových ocelí, včetně oceli nerezové. Jako doplněk tvoří součást sortimentu i nástroje k opracování a dokončování hlavní značky Clymer.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 11/2009.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2794