Bettinsoli jsou kozlice
Datum: Thursday, 06. February 2014 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Itálie je u nás známá jako země brokových zbraní. Velmi intenzivně se tam používají a vedle toho se zde ve velkém vyrábějí. Značky italských brokovnic mají světový zvuk. Jen velmi málo milovníků zbraní nezná taková jména jako Beretta, Benelli, Franchi nebo Perazzi. V Itálii ovšem existují také menší, ale rozhodně nikoli nezajímavé firmy, které vyrábějí brokovnice. Ty už každý nezná. Jedna z oněch menších firem nese jméno Bettinsoli. Zbraně pod touto značkou vyrábí firma Bettinsoli Tarsicio, s.r.l. se sídlem v Zanano di Sarezzo. Lokalita Zanano di Sarezzo leží na spojnici mezi Brescií a Gardone, takže jde opět o podnik z té části Itálie, kde se výrobě zbraní daří.


Podobně jako řada jiných italských firem, také firma Bettinsoli se ve svých propagačních materiálech oprávněně odvolává na tradici výroby zbraní v regionu, kde působí. Podíváme-li se na její sortiment, zjistíme, že je silně orientována na myslivce, ale myslí se zde také na sportovní střelce brokových disciplín. Firma také razí tezi, že lov patří k životu muže odjakživa, čímž brání držitele zbraní před útoky nepřejícníků.

Sortiment zbraní značky Bettinsoli je v jejím segmentu trhu široký a větší část z něj je díky firmě Kozap stabilně také v nabídce na našem trhu.

Lůžkové závěry kozlic Bettinsoli se většinou vyrábějí z kované oceli. Ovšem myslivci vědí, že při dlouhém chození se zbraní v přírodě je cítit každý gram, firma Bettinsoli nabízí také zbraně s baskulemi z lehké slitiny. Pokud je baskule vyrobena z lehké slitiny, která je ve firemních materiálech označována jako Ergal 55, je příslušný model vždy označen jako Light a výrobce u něj garantuje trvanlivost na nejméně 30 000 výstřelů. To drtivá většina myslivců v životě nevystřílí.

Bettinsoli Diamond Lux vypadá velice elegantně

Hliníkové součástky ovšem na zbrani jen těžko poznáte, protože díly z lehkých kovů, dostávají u Bettinsoliho povrchovou úpravu, která napodobuje vzhled oceli.

Italové jsou mistři designu, takže vzhledu svých zbraní věnuje výrobce vedle jejich spolehlivosti a bezpečnosti skutečně velkou pozornost. Všechny detaily musejí ladit, protože lákavý vzhled prodává. Všechny baskule těchto zbraní jsou bohatě zdobené rytinou se zlacenými prvky. Včetně nejlevnějších modelů.

Závěr kozlic Bettinsoli se uzamyká podélným klínem. Je to obvyklé a osvědčené řešení u řady dalších moderních kozlic. Zbraně mají také ventilovanou lištu. U loveckých modelů je lišta užší, u sportovněji laděných zbraní širší. Moderní mušky se světlovodným vláknem značky LPA jsou na všech modelech, které jsme měli možnost vidět..

Výroba je moderní. Bettinsoli uvádí, že všechny kovové součástky jsou vyrobeny na CNN obráběcích centrech s velmi přísnou kontrolou kvality výroby. Monobloky se vyrábějí ze speciální niklo-chrommolybdenové oceli 42NiCrMo4 a při jejich výrobě je kontrola kvality zpracování i materiálu ještě přísnější než u ostatních součástek. Ze speciálního typu oceli vznikají také vyhazováky.

Pažby všech modelů kozlic Bettinsoli jsou ořechové a jejich povrchová úprava dává vyniknout vzorování dřeva. Ovšem i výrobce zbraní, který ctí zvyky a tradice, musí vzít v úvahu nástup moderních povrchových úprav. Proto se například v řadě kozlic Diamond objevila také zbraň s oranžovo-černou kamufláží na pažbě...

Rytina na kozlici Diamond Lux je sice laserová, ale pohledná. Zlacené prvky ji příjemně zvýrazňují.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 2/2014. Tam si můžete přečíst plné znění.
Støelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2796