Kalašnikov - zajímavá stránka
Datum: Tuesday, 31. July 2001 @ 08:00:00 CEST
Téma: Články


Dělník konfliktů posledního půlstoletí na ruské stránce.

Dělníkem nesčetných konfliktů druhé poloviny 20.století byly automaty (útočné pušky, pro nevzdělance samopaly) Kalašnikov. Nikdo nikdy nespočítá, při kolika větších či menších akcích byly tyto zbraně použity a v kolika ještě použity budou. Sovětský svaz jimi vyzbrojil nejen své satelity, kteří si je museli vyrobit sami, ale i řadu "pokrokových" režimů či povstalců doma i ve světě. Kalašnikov se stal rekvizitou válečných reportáží z celého světa, jsou jím vyzbrojeni tupí zlosyni, které po tuctech pobíjejí akční hrdinové. Je odolný v tvrdých podmínkách, jednoduchý na obsluhu. Byl vyvinut pro ruského vojáka, s nímž se zacházelo jako se spotřebním materiálem. Naučí se s ním zacházet i dítě nebo negramotný partyzán. Je levnější než zbraně ze západu (pokud tyto nejsou dotovány z humanitárních fondů).
Proto ještě dlouho bude jméno Kalašnikov známo po celém světě. Kalašnikovy jsou vedle vodky bezpochyby nejznámějším ruským zbožím, kterým tento stát oblažil svět. Vězme jen, že kdyby neoblažili Rusové, oblažil by někdo jiný.
Na internetu je pár stránek, které se tomuto fenoménu věnují nebo se o něm zmiňují. Chtějí popularizovat nebo poplivat dílo dnes již osmdesátiletého pána nebo na něm chtějí ještě vydělat co se dá. Možná obojí. Diskuse o této zbrani asi ještě dlouho neskončí.

Když si na internetu zadáme libovolnému vyhledávači heslo "Kalašnikov" nebo "Kalashnikov", vždycky se objeví řada odkazů lepší či horší úrovně. Někde jsou o této zbrani pěkné pitomosti, na dalších stránkách zase omílají stále to samé. Ale dost, zahajme tímto článkem seriál o Kalašnikovovi na internetu. Dnes to bude o jedné ruské stránce, příště tu třeba může být zpráva od někoho z vás o dalším zajímavém odkazu.

http://kalashnikov.guns.ru/

Stránka, věnovaná útočným puškám Kalašnikov, jejich tvůrci a taky zbraním, které byly na bázi útočné pušky vyvinuty. Ačkoli funguje na ruské adrese, je pouze v angličtně, takže samotným Rusům až tak určena není.
Je zde rozsáhlý životopis Michaila Timofejeviče Kalašnikova, v rozsahu asi šesti obrazovek. Velmi rozsáhlá je pasáž o jednotlivých modifikacích této zbraně včetně přehršle modifikací zahraničních. Vždy je zde obrázek, TTD a dvě až tři věty o užití zbraně. Je zde i odkaz na experimentální modely, které nedošly do výroby.
Zklamáním je fotogalerie. Pár obrázků zbraní, párkrát pan Kalašnikov a pak několik hlavounů s Kalašnikovem v ruce (Jelcin, Černomyrdin). Mnohem více a lepších obrázků je rozhodně v pasáži o modifikacích.
V další rubrice nabízejí literaturu na téma Kalašnikov. Vše samozřejmě v angličtině.
Je zde též zbraňové diskusní fórum, především samozřejmě na téma automatických zbraní a velmi bohatá je rubrika odkazů.
Poslední rubrika má název "Manual". Je poněkud rusky nelogicky věnována manuálu odstřelovací pušky Dragunov (SVD).

V záhlaví každé rubriky nechybí ikonka iževské zbrojovky (IZMAŠ, IŽMAŠ, IZMASH). Sponzor projektu je tedy jasný a stránka má především přivést zájemce o zbraně na jeho stránku, neboť tato firma si Kalašnikova jaksi přivlastnila, či slušněji řečeno vzala za svého.
Ať již je tak nebo jinak, stránka http://kalashnikov.guns.ru/ není nezajímavá.

Pokud samozřejmě víte o dalších zajímavých stránkách k tomuto problému, pošlete nám odkaz, nejlépe i s vlastním hodnocením.Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=28