Novinky Webley & Scott 2013
Datum: Monday, 10. February 2014 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Na veletrhu IWA se novinář dozví hodně nového, ale jako všude, také tady hodně záleží na známostech. Když přijdete na firemní stánek jako novinář, jedná se s vámi zpravidla uctivě, ale pokud přijdete s někým z distributorů příslušné značky, je to ještě mnohem lepší.

webley Petr Mikulášek z firmy BRNO HUNT nás proto letos pozval na stánek skupiny Fuller Group, které mimo jiné patří značky Webley & Scott, Howa, Nikko Stirling, ULTIMAX6 a Ridgeline. Novinky nám osobně předváděl šéfkonstruktér firmy pan Paul Garrity.

 

Konstatujme, že expozici této firmy šlo ve veletržním dění těžko přehlédnout, protože k němu přitahoval pozornost kanon. Nejde o žádnou vzpomínku na dávnou slávu značky Webley&Scott, ostatně Webley, pokud víme, kanony nikdy v minulosti nevyráběl, ale o připomínku slávy impéria. Jedná se o zakázkovou konstrukci pro spolumajitele firmy pana Davida Fullera z loňského roku, kterou firma Webley & Scott také distribuuje. Zadovka pro dvojliberní střelu s náplní černého střelného prachu o hmotnosti ¼ anglické libry, má mohutný otočný závěr, uzamčený třemi řadami po pěti ozubech. Závěr je zavěšen na čepu a jeho odemykání i uzamykání zajišťuje klika.

Kanon dokázal k expozici značky Webley & Scott přitáhnout pozornost kolemjdoucích návštěvníků veletrhu a skutečně je na prodej

Odpalovalo se to za pomoci spouště, ovládané šňůrou. Kanon je zmenšenina dvanáctiliberního britského polního kanonu, jenž byl do výzbroje britské armády zaveden v roce 1894 a sloužil v ní až do roku 1945. Originál v plné velikosti zkonstruovala Elswick Armstrong Ordnance Company v roce 1893. Kanon měl rychlost palby až 15 ran za minutu a Webley ho nabízí milovníkům historických bitev (reenactment) od války proti Búrům po II. světovou válku. Uvidíme, jak se tento nápad na trhu ujme. V každém případě Webley cítí mezeru, do které se vklínil. Podle nápisu na zadní straně závěru zbraň pro Webleyho vyrábí firma T.W. Chambers & Co.

Závěr kanonu je skutečně důkladný

Kulovnice a malorážka

Poněkud praktičtější a jistě také ve větších počtech prodejnější novinku značky Webley & Scott představovala nová opakovací kulovnice s obchodním názvem Empire. Jak nám řekl přítomný šéfkonstruktér firmy pan Paul Garrity, Webley se tak po sto letech vrací k výrobě kulovnic. Jak je všeobecně známo, značka Webley & Scott dnes většinu zbraní vyrábí mimo britské ostrovy v zemích, kde to umějí a nevyjde to draho. 


TENTO ČLÁNEK VYŠEL VE STŘELECKÉ REVUI ČÍSLO 7/2013. 

TAM SI TAKÉ MŮŽETE PŘEČÍST PLNÉ ZNĚNÍ.

 


Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2801