Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Třebeš slaví šedesát


Třebeš slaví šedesát
Datum: Wednesday, 12. February 2014 @ 00:00:00 CET
Téma: Články


Tento článek vyšel v srpnu 2013.

Hradec Králové je staroslavné město, k jehož tradicím už od dávných dob patřívala také sportovní střelba. Navzdory úkladům moderní doby se sportovní střelbě v Hradci daří i dnes. Výkladní skříň tamních střelců dnes představuje na konci 80. let vybudovaná střelnice v Třebši, což je dnes okraj města Hradce Králové na cestě do Vysoké nad Labem.trebes


Pokud vyjíždíte z Hradce Králové směr Vysoká nad Labem, odbočíte na střelnici těsně před ošklivou levotočivou zatáčkou. Ta odbočka je jediné mínus, které jsme na této střelnici našli. Jinak jsme, řečeno s klasikem, viděli jen samá pozitiva a sociální jistoty.
Pokud na střelnici přijíždíte poprvé, tak vás docela jistě překvapí velký prostor, který zaujímá. Rozlehlý areál vlastní střelnice, ohraničený budovou a vysokými valy, je obklopen dalšími pozemky, které zde tvoří plotem ohrazenou klidovou zónu. Podotkněme, že i tento vnější prostor je pěkně udržovaný. Pozitivum je také rozsáhlé parkoviště. Jak nám řekli poměrů znalí, někdy při závodech ovšem sotva stačí. Do Třebše se prostě jezdí střílet.
Do prostor třebešského klubu, který z hlediska výkonů zaznamenala po roce 2000 výrazný vzestup, nás pozval tamní sportovní nadšenec, trenér a také historik klubu Libor Kračmar, který nám byl zasvěceným průvodcem. Důvodem návštěvy bylo především 60. výročí Sportovně střeleckého klubu Třebeš Hradec Králové, které připadá na letošní rok. A jak jinak by asi střelci měli oslavit vznik svého klubu, než právě střelbou. Zvlášť v klubu, kde mají 18 držitelů titulu Mistr České republiky.

Velké závody
Proto se pánové a dámy z Hradce Králové-Třebše rozhodli uspořádat k 60. výročí skutečně excelentní ročník svého tradičního závodu Grand Prix Hradec Králové. Dvoudenní závody proběhnou ve dnech 21. a 22. září tohoto roku. Jako spolupořadatelé působí ještě Sportovně střelecký klub Hradec Králové I a SSK Policie Hradec Králové, které s SSK Třebeš sdílejí střelnici. V průběhu těchto dvou dnů se střílejí jak puškové, tak pistolové disciplíny ISSF. S pistolovými disciplínami to v třebešském klubu bývalo nějakou dobu slabší, protože v 80. letech odtud odešli pistoláři do jiného klubu, takže pistolové disciplíny jsou letos na programu Grand Prix poprvé. Střílí samozřejmě muži, ženy, junioři i juniorky (i dorost). „Budou to závody, ale také oslava našeho podle mne významného výročí. Kromě našich střelců, z nichž by, protože je závod týden po mistrovství republiky, mohla přijet řada zvučných jmen, jsou ohlášeni také Němci, Poláci a tradičně kolegové ze Slovenska.

Stavy pro pistoláře

Puškařská část

Střelnice
Střelnice SSK Třebeš patří bezesporu k nejlepším v republice. Má dvacet stavů ke střelbě na 50 metrů s obsluhou terčů z okopu a 20 stavů pro střelbu na 25 metrů, které jsou mimo jiné opatřeny funkčními otočnými figurami. V posledních letech přibylo střeliště pro milovníky IPSC.
SSK Třebeš má dnes stabilní členskou základnu, která se pohybuje kolem čísla 35.

Areál byl v době naší návštěvy perfektně upravený

Vedle kmenových členů zde funguje také střelecká přípravka, která má v průměru 15 dětí. Asi třetina členů se aktivně účastní závodů, ostatní střílejí rekreačně.
Klub pěstuje především puškové, ale i pistolové disciplíny ISSF. Jeden člen střílí také malou odstřelovačku, ale jelikož se jí věnuje opravdu velmi intenzivně a snaží se ji propagovat, znají ho také čtenáři Střelecké revue. Jmenuje se Robert Chlapek. Střílí se tu také odstřelovačka na mizivé cíle.
Pokud se týká IPSC, třebešský klub nemá sportovní střelce v této disciplíně, ale areál pro IPSC je používán k tréninku střelců z jiných klubů. Střelci z Třebše stáli na počátku 90. let minulého století také u počátků česklé westernové střelby. Dnes ovšem tato disciplína v Třebši poněkud hyne na úbytě. „Dost mne to mrzí, protože jsem se v 90. letech westernové střelbě hodně věnoval a podílel jsem se na formulaci pravidel.“ Řekl nám Libor Kračmar. „Já sám jsem tady začínal v super partě předovkářů. pak jsem se vrhl na western a pak, když dcera začala střílet, jsem se stal trenérem mládeže ISSF.“

V Třebši se pracuje s mládeží

Platnými členkami klubu a mnohdy sběratelkami titulů, jsou v Třebši ženy. „V disciplínách ISSF máme například tři pistolářky, ale pistoláře ani jednoho.“ „Ozřejmil nám situaci Libor Kračmar a dodal: „Ony vlastně největší úspěchy klubu dosáhly příslušnice něžného pohlaví. Nikdy jich u nás nebylo hodně, ale třeba do reprezentace to od nás dotáhly tři ženy a čtyři muži.“ Co se týká využití střelnice, tak Libor Kračmar odhadl, že samotný klub střelnici využívá tak z 20 procent. Zbylý čas využívají kolegové z ostatních dvou hradeckých klubů a především veřejnost a firmy. „V neděli a ve čtvrtek odpoledne, kdy je střelnice přístupná veřejnosti, si sem často chodí zastřílet nečlenové. Pro nás to samozřejmě znamená finanční přínos, stejně jako skutečnost, že k nám chodí střílet bezpečnostní agentury, Vězeňská služba, osazenstvo zdejší vojenské lékařské fakulty a pořádají se u nás zkoušky na zbrojní průkaz.“ Řekl nám Libor Kračmar a pak dodal „Ovšem rovnou řeknu, že sportovní akce jsou pro nás priorita, takže pokud je závod, komerce jde stranou.“ Řád střelnice umožňuje střelbu všemi oblíbenými rážemi našich střelců včetně populární 7,62 x 39 mm. Samozřejmě nikoli se střelami s ocelovým jádrem.
Klub vlastní také sportovní zbraně, s nimiž střílejí někteří členové. „Jsou to ovšem malorážky ještě z doby Svazarmu, většinou modely SM. Máme také vzduchovky, ale zase starší, jsou mezi nimi například pušky TAU. Tři střelci mají na základě výkonů aktuálně zapůjčeny zbraně od Českého střeleckého svazu.“ Vysvětlil nám situaci náš průvodce.

Areál pro IPSC

Ovšem také majitelé střelnice, které by jim leckdo mohl závidět, cítí nějaké nedostatky a chtějí jít dál. „My tu máme rozsáhlé pozemky a na druhou stranu nám chybí prostory pro trénink vzduchových zbraní. Můj sen je hala, třebas montovaná, tak s patnácti stavy pro vzduchovky. Problém jsou jednoznačně peníze. Jako všude“ Řekl nám Libor Kračmar.

Součástí areálu je rozlehlá klubovna


TENTO ČLÁNEK VYŠEL VE STŘELECKÉ REVUI ČÍSLO 8/2013Støelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2802