Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Pozor, zloději!


Pozor, zloději!
Datum: Tuesday, 23. July 2002 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Jak před prázdninami často opakují policejní mluvčí, prázdniny jsou obdobím, kdy bytoví zloději slaví žně. Jak mi ukázaly poslední dva týdny, žně mají nejen ti bytoví.

Jako soudní znalec čas od času řeším otázku ocenění odcizených zbraní. V posledních týdnech jsem nějakým způsobem přičichl k oceňování zbraní hned ze tří krádeží, respektive dvou krádeží a jedné brutální loupeže. Zdá se mi proto, že těchto útoků na veřejné či soukromé sbírky zbraní v poslední době přibylo. Možná je to jen můj dojem, ale možná že mezi námi skutečně řádí zvláště nebezpečná škodná. Lupiči totiž šli ve všech případech zcela jistě najisto. Takže si místo pěkně předem očíhli, případně je někdo očíhl za ně. Někdo si také musel krádeže objednat, třeba někdo, koho známe, kdo by chtěl časem mít i zbraně z našich sbírek.
Bohužel, naši sběratelé jsou za své úsilí o uchování krásných věcí trestáni nejen státem, který nadělil nový, k nám nepřátelský zbrojní zákon, ale také zločinci, kteří je okrádají. Nezbývá nám než opatrnost, opatrnost... Ovšem pro někoho je to hrozné, mít krásné věci a nemoci se s nimi pochlubit.

V každém případě však sběratel v naší ke zločincům mírné zemi musí počítat, že i on se někdy stane obětí krádeže či loupeže.
Pak přichází na řadu policie, případně pojišťovna. A policie kupodivu občas i něco najde. Ona i pojišťovny se ovšem musí mít při pátrání či stanovení škody čeho chytit. Musí vědět, co má hledat nebo co má proplatit, Jenomže musí mít z čeho vyjít.
Jako znalec pak musím oceňovat podle popisů typu "šavle železná s křivou čepelí a rukojetí" a podobně, někdy ještě hůře. Co podle takového popisu najde policista? Raději nedomýšlet.
Proto se moc přimlouvám za to, aby si ti z nás, kdo mají sbírky zbraní, pořídili jejich dokumentaci. Zvláště podrobná by měla být u civilních zbraní, kde je většinou co kus, to originál. Ale hodí se i u zbraní vojenských, vzorovaných.
Dokumentace by měla obsahovat především hned několik fotografií, u cennějších zbraní i více než deset, je-li to k popisu potřebné. Kromě celkových pohledů z levé i pravé strany jsou důležité signatury, značky výrobců, detaily výzdoby, pohled shora, zdola, fotky charakteristických znaků, jimiž se zbraň odlišuje od ostatních. Prostě všechno, raději méně než více. Podotýkám, že zde píši o kvalitních fotografiích. Nešetřete pár stovek na fotkách, když vám mohou později ušetřit desítky tisíc. Také je velmi vhodné poznamenat si rozměry, alespoň celkovou délku zbraně, délku hlavně, čepele, šířku čepele.
Taková dokumentace pak může pomoci zbraň najít a identifikovat. Jen pro ilustraci uveďmě příklad: Policie odchytí partu, která vykradla několik sběratelů či muzeí. Předměty se budou vracet majitelům a někdo další z poškozených se bude vehementně hlásit k vaší kolečkové kulovnici za 300 000 Kč, ačkoli vy víte, že je vaše, ale nemáte na to jediný důkaz.

Abych to uzavřel. V zemi české, moravské a slezské řádí i jiná škodná než je Toník Kremlů. Nedávejme jí šanci ani svojí neopatrností, ani svojí nepřipraveností. Štěstí totiž, jak známo, přeje připraveným.

Rejstříky Střelecké revue a Střeleckého magazínu
Rejstříky SR a SM


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=281