Zajímavosti od Melchera
Datum: Sunday, 06. April 2014 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Když se nám po roce 1989 otevřel svět, začaly k nám vedle mikrovlnek, videorekordérů a fritovacích hrnců proudit také zbraně z vysněného Západu. První byla vlna Aster a Starů a záplava perkusních revolverů. Když se po přijetí nového zbrojního zákona mohly volně kupovat tzv.plynovky, respektive plynové zbraně, vedle domácí produkce se k nám valila záplava těchto zbraní ze zahraničí
Mezi jinými relativně levnými a přiměřeně kvalitními zbraněmi přicházely také výrobky německé firmy Cuno Melcher ze Solingenu.

Cuno melcher pistole Toto město je sice známo především nožířskou a mečířskou produkcí, ale daří se zde i palným zbraním.
Firma Cuno Melcher existuje od roku 1911 a soustřeďuje se především na výrobu plynových pistolí a revolverů, ačkoli čas pd času přešlápne i do jiných segmentů trhu. Například v roce 1977 přišla na trh replika americké perkusní pistole-předovky Lindsay. Dodávala se i s vložnou hlavní v ráži 4,5 mm, která umožňovala střelbu bez střelného prachu, pouze silou zápalky


Parabellum pořád dokola

Vlajkovou lodí současné nabídky jsou plynové (ve smyslu českého zákona jde o plynovky) a poplašné variace na stále populární samonabíjecí pistole Parabellum. Firma se na této vlně nevezla sama. Připomeňme, že plynovky vypadající jako pistole Parabellum svého času vyráběla také Erma.
Podnik vyrábí především pistole, které mají tvar co možná nejpodobnější standardní německé pistoli P-08. Zbraně se vyrábějí ve třech provedeních, vždy s pěknými dřevěnými střenkami a s možností zakoupit střenky ještě luxusnější. První varianta je černěná a druhá matně niklovaná. Tu třetí variantu jsem jako věci neznalý původně v obchodech i na veletrhu považoval za variantu černěnou, kterou někdo tahal po kapsách a na hranách setřel černění. Omyl! Jde o svébytnou povrchovou úpravu, na které jsou hrany ošoupány ještě ve výrobě a zbraň tak vypadá, řečeno s Járou Cimrmanem, „jako ze života“. Nese to označení Antik Look.  Když už bych si tuto zbraň kupoval, asi bych si ji raději ošoupal sám jako dosud všechny své pistole.
Všechny zbraně mají ráž 9 mm P.A. a do zásobníku se vejdou pouhé čtyři náboje, což je dle mého málo. Ke všem lze přidat nástavec pro vystřelování světlic, což je standard.
Protože v roce 2008 slaví pistole P 08 sté výročí, firma Melcher se je rozhodla asi jako jediná z německých firem současnosti připomenout. Přišla proto na trh s jubilejní plynovkou, vyrobenou v omezené sérii 250 kusů. Povrch je pískovaný, brynýrovaný a na levé straně těla pistole je nápis „ 100 Jahre Parabellum Pistole 08 1908-2008“. Její provedení je výrazně pečlivější než u standardní produkce, na které je až moc vidět, že trefovat to nemusí a stačí, když to dá ránu. Použití lehkých slitin dojem oceli nevytvoří. Zbraň stojí 249 eur a koncem léta byla ještě k dostání.
V Melcherově nabídce je kromě plynových pistolí P 08 Parabellum standardní délky také plynovkový klon námořní pistole Parabellum P 04, která má delší hlaveň.. K mání je pouze černěné provedení a „ošoupaná“ varianta.
Pokud někdo nechce doma mít střelby schopnou plynovou pistoli Parabellum, například vzhledem k jinak užitečné, ale zbraním nepřející manželce, může si koupit střelby neschopné provedení, které nemá komoru, takže nabídka je skutečně úplná. Chybí mi jen ostrá pistole P 08 v ráži 9 mm Luger.Další plynovky

V samonabíjecích pistolích firma kopíruje osvědčený postup, jenž se vyplácí třeba Umarexu, ale i mnoha jiným. Nabízí plynové pistole, které jsou pokud možno co nejpodobnější osvědčeným vzorům „ostrým“. V Německu pochopitelně nemůže chybět klon Waltheru PP, který u Melcherů označují jako ME 9 Mod.Para. Černěné nebo matně niklované zbraně mají kapacitu zásobníku 7 nábojů, celkovou délku 175 mm a hmotnost 675 g.
Jejím dalším moderně vyhlížejícím produktem je samonabíjecí pistole ME 69 mod.Springfield se zásobníkem na osm nábojů stejné ráže jako předchozí zbraň, tedy 9 mm P.A.blank.
Další samonabíjecí  pistole Melcher pravděpodobně pouze distribuuje nebo spíše doprodává. Nabízí dvojici pistolí, které kdysi vyráběla dnes zřejmě zaniklá firma IWG. První je IWG Amazone, která vzhledem připomíná Berettu 87. Původním výrobcem byla německá firma Enser Sportwaffen, která však zanikla někdy koncem roku 2000. Potom přišla nebožka IWG a nyní Melcher.  Zbraně, vyráběné opět jako černěné i matně niklované, mají ráž 9 mm P.A.Knall, délku 145 mm a hmotnost pod půl kilogramu.
Plynová pistole IWG SP15 Compact je zase plynovou verzí pistole Heckler Koch UPS Compact. Má dvojřadý zásobník na 15 nábojů, což ji nepochybně činí atraktivní.
Poslední samonabíjecí plynovou pistolí je SIG Saueru P239 s osmi náboji v zásobníku a hmotností 900 gramů.
Vzhled těchto samonabíjecích pistolí je skutečně exkluzivní.
Poplašné pistole se vzhledem ostrých zbraní, které mívaly výšleh mimo osu hlavně a byly určeny pro země, v nichž nebyly povoleny ani plynovky (jako u nás do r.1996), již z nabídky dávno zmizely.

Plynové revolvery

Základním Melcherovým plynovým revolverem je model ME 38 s pěti komorami a dvojčinnou spouští. Válec se vyklápí vlevo a zbraně mají ráž .380/9mm R Knall. jednotlivé modely se vzájemně liší délkou hlavně, ventilovanou lištou, rukojetí a povrchovou úpravou (černění nebo matné niklování). Hmotnost se pohybuje podle délky hlavně od 550 do 650 gramů.
Originální je plynový revolver ME 1873 Mod.Hartford, který napodobuje svým vzhledem proslulý Peacemaker, na který se ostatně odvolává již jeho název.  Je to pochopitelně šestiraňák a střenky jsou zde hladké dřevěné. V 80.letech nabízel Melcher dokonce plynové revolvery-pětačtyřicítky a vydrželo mu to až do devadesárých let, ale ani tyto zbraně již dnes v nabídce nejsou.

Flobertky

Zřejmě relativní novinkou v nabídce firmy jsou revolvery na náboje Flobert ráže 4 a 6 mm. Vznikly opět na základě známého modelu ME 38. Výjimkou je model ME 600, který vzhledem připomíná revolver Peacemaker a navíc je na rozdíl od celého sortimentu firmy celoocelový.

Gumové střely

Nejblíže k ostrým palným zbraním mají Melcherovy revolvery ME 38 Compact G, které jsou určeny pro střelivo s nesmrtícími gumovými střelami v ráži 380 GUM (též 380 GUMI). Podobně jako jejich plynoví bratříčci mají válec s pěti komorami a dvojčinnou spoušť. Zbraně jsou ovšem určeny pouze pro export tam, kde jsou povoleny, což v Německu není.
Náboj 380 ME GUM se vyrábí v Itálii, je schválen CIP a je téměř shodný s nábojem 380 Alfa od naší firmy Alfa Proj.

Na vzduchové kartuše

Další část Melcherovy nabídky tvoří zbraně na náboje systému Brockock. Náboji jsou zde kartuše v podobě klasických nábojů pro ruční palnou zbraň, v nichž je stlačený vzduch. Úder zápalníku do středu dna otevře na opačném konci náboje ventil a předem stlačený vzduch vytlačí vzduchovkovou střelu ráže 4,5 nebo 5,5 mm, vloženou do ústí kartuše. Kinetická energie střely nepřesahuje 7,5 J. Kartuše-náboj se před každým výstřelem musí znova naplnit ruční pumpičkou. Systém není žádnou dírou do světa  ani vrcholem jednoduchosti, ale přesto se uchytil, protože v Německu jsou tyto zbraně volně prodejné. Jedním ze dvou mně známých německých výrobců těchto zbraní je právě firma Cuno Melcher
Nabídka těchto zbraní u Melcherů byla ještě na počátku tohoto tisíciletí poměrně široká. Firma prodávala šest až sedm modelů revolverů, revolverovou karabinu a tři modely se vzhledem samonabíjecích pistolí, které pochopitelně samonabíjecí funkci neměly. Dnes je nabídka omezena na tři revolvery ME 38 s různými délkami hlavní a jednu variaci na systém Colt SAA. Všechny zbraně se vyrábějí jak v ráži 4,5 mm, tak 5,5 mm.
Pochopitelně si můžete koupit i kartuše na stlačený vzduch a ruční pumpičku.

Vzduchovky

Poslední skupinou výrobků, které firma nabízí, jsou vzduchovky, respektive pouze vzduchové pistole. jednoduché lámací zbraně se v zásadě liší pouze designem a kde to jde, jsou na nich použity plastické hmoty. Bližší pohled ukáže, že jsou výrobkem další německé firmy na levné zbraně jménem Record Firearms a Melcher je pouze přeprodává.

Jak je zřejmé, sortiment podniku v současnosti oslovuje ty zájemce o zbraně, kteří mají hlouběji do kapsy nebo ze zásady kupují levné věci a současně nechtějí absolvovat martyrium, potřebné k získání zbrojního průkazu.
V současné době lze v nabídce zaznamenat spíše zužování sortimentu, zvláště na poli plynových pistolí a revolverů. Konkurence z východu zřejmě na německé výrobce tvrdě tlačí. Uvidíme, zda Melcher tlak Turků a jim podobných vydrží nebo časem zanikne jako řada jiných německých firem, které nabízely podobný sortiment.


Tento článek vyšel ve Střelecké revui 11/2008, takže dnes už představuje vlastně historii. Nicméně ve Střelecké revui ho najdete i s obrázky.
Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2822