17 Winchester Super Magnum
Datum: Friday, 18. April 2014 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Malorážkové náboje jsou velmi populární a mnoha lidem, kteří přijdou se střelbou do kontaktu jen okrajově, se zdá, že se na tomto poli nic neděje. Tomuto sektoru vládne z neotřesitelné pozice náboj 22 long rifle. Za pozornost těch zvídavějších a zkušenějších stojí snad ještě ráže 22 Short, 22 WMR a dnes poměrně populární náboj 17 HMR. Všechno ostatní, pokud vůbec existuje, je co do popularity daleko za těmito malorážkovými králi. Letos se sice objevila na trhu další zajímavá sedmnáctka 17 Hornet od firmy Hornady, ale ta má středový zápal, takže je mimo naše vyprávění. Jen dokazuje, že na poli malých ráží se stále něco děje.
Jak víme, osudy nových nábojů nebývají v posledních desetiletích nijak slavné. I povedený náboj může skončit v propadlišti dějin a zřejmě jich tam hodně skončilo. Ty šťastnější náboje alespoň na chvíli vzbudí pozornost, zazáří a potom se nad nimi pomaleji nebo rychleji zavře voda. Jen nemnohé nové náboje se prosadí dlouhodobě a ve velkém. Za jediný oslnivý úspěch z posledních 25 let považuji jedině náboj 40 Smith & Wesson. Autoři těch dalších prominou, ale zůstávají daleko za ním v poli poražených.
Podmínky pro úspěch nového náboje jsou dnes vlastně jen tři. Především musí náboj vyplnit nějakou mezeru na trhu nebo z tohoto trhu vytlačit zastaralou konkurenci. Střelci prostě musí vzít náboj za svůj, musí jim přinášet něco, co jeho předchůdci nenabízeli. Nebo si alespoň musí myslet, že něco získali.

Ovšem aby vzali střelci nový náboj za svůj, tak se o něm musí dozvědět. A to umí v dnešní době zajistit jen velký nebo přinejmenším viditelný a významný hráč na trhu s náboji, který náboj protlačí na pulty a do médií. Kdo není vidět, ten jako kdyby nebyl.
A pak je tu třetí podmínka, která je nerozlučně spojena s tou druhou, s níž vlastně tvoří jednotu. Musí se najít pokud možno významná zbrojovka, která začne vyrábět zbraně v této ráži. Jinak náboje zůstanou ležet na pultech obchodníků nebo spíš ve skladech muniček.

Krabička na nové náboje odpovídá aktuální grafice nábojů značky Winchester. Výrobce samozřejmě na balení nábojů s dvacetigrainovou střelou neopomenul napsat, jakou magickou rychlost dosahuje jeho střela.

Náboj a zbraň
Firma Winchester Ammunition letos přišla na poli malorážkových nábojů s novinkou. Tato novinka má vzhledem k velikosti firmy, respektive značky Winchester, šanci na to, aby se uchytila na trhu.
Nová ráže 17 Winchester Super Magnum (17 WSM) s okrajovým zápalem byla sice vyvinuta v roce 2012, ale světu byla představena až na Shot Show 2013. Na trh byla uvedena až během roku 2013. Američtí odborní novináři spolu s autoritami (vynikající znalci a střelci) se k těmto nábojům dostali evidentně o nějaký ten týden dřív než veřejnost, protože náboje 17 WSM najednou bylo všude (v odborných médiích) plno. Nástup na trh byl jasně zvládnutý, média se o něm dozvěděla, střelci byli informováni o jeho přednostech i nedostatcích.

Malá střela je zasazena v pořádné nábojnici

Protože používání nábojů bez zbraní se všeobecně nedoporučuje, musela si firma Winchester zajistit také zbraň, ze které bude možno náboji 17 Winchester Super Magnum střílet. Úkolu dodat zbraň se ujala firma Savage Arms, která přibližně ve stejné době pustila na trh malorážku B.MAG v nové ráži. Třetí z hlavních podmínek pro účelný vstup náboje na trh tak byla splněna Je ho čím vystřelit a výrobu vhodné zbraně převzal opravdu velký výrobce, který dnes nejspíš představuje americkou jedničku na trhu s dlouhými zbraněmi. Další pozitivum, které firma Savage do této hry přináší, je cena. Zbraně této značky nejsou drahé a lze je označit dokonce za lidové. Doporučená cena modelu B.MAG je 349 dolarů. Není to mnoho, což v době všeobecnéího celosvětového škudlení také něco znamená. Protože zbraň v souladu s americkými zvyky nemá otevřená mířidla, musíme ještě přičíst cenu puškohledu.

Malorážka Savage B.MAG

Malorážka Savage B.MAG je opakovačka s válcovým odsuvným závěrem. Závěr je uzamčen dvěma ozuby v zadní části závěru. Ozuby zapadají do pouzdra závěru. Zbraň má spíš vzhled kulovnice než malorážky a vzhledově je nepochybně zajímavá. Není to nějaký upravený už zavedený model, ale opravdu nová zbraň. Pojistka je na krku pažby za závěrem a má dvě polohy. Při posunutí vpřed se odjistí. Blokuje spoušť, závěr lze v zajištěném stavu otevřít. Malorážka má pažbu z černého polymeru a váží jenom 2041 g (4,5 libry). Design kovových prvků je krásně zakulacený. Nikde zádné nepříjemné hrany nebo úhly. Spoušť je klasický savageovský Accu- Trigger s regulací odporu a rotační zásobník pojme 8 nábojů, který podle zkušeností amerických kolegů spolehlivě funguje. Ostatně je to staré a osvědčené řečení. Celá zbraň měří 1016 mm (40 palců) hlaveň má 559 mm (22 palců). Její délka představuje nepochybně daň za použití náboje, který musí v delší hlavni nabrat tu správnou reklamní rychlost. Až pominou všechny možné zkoušky a ověřování pravdivosti reklam kolem nového náboje, možná se objeví také malorážky s hlavněmi dlouhými 16 nebo alespoň 18 palců, kde sice nebude deklarována tak úžasná rychlost střely, ale s nimiž se bude pohodlněji manipulace. Ale to všechno se ukáže. V každém případě se zbraň zatím vyrábí pouze v provedení pro praváky.

Pohled do zákulisí prezentace zbraně nám dokáže, že i velcí hráči na trhu mívají občas problémy a nestíhají. Jak jsme zjistili z článků některých amerických kolegů, dostat od firmy Winchester náboje byla otázka pár dní, ale firma Savage evidentně poněkud nestíhala, takže dodávka zbraně trvala poněkud déle, než jsou kolegové zvyklí. Jiní novináři ovšem zase dlouho čekali na náboje a zbraň jim ležela nečinně v trezoru (nebo někde jinde). Příčina těchto problémů byla postupně odhalena. Jak se v Americe proslýchá, všichni novináři a autoři testů, kteří zbraň zkoušeli v první vlně, používali jeden a ten samý prototyp, takže se zřejmě dost spěchalo a hlavně se muselo čekat, než se všichni vystřídají. Byla to zbraň, vyrobená pro novináře. Sériovou zbraň zřejmě nikdo z první vlny autorů testů v ruce neměl.
Navíc připomeňme, že firma Savage Arms momentálně prochází transformací, protože ji zakoupil nový majitel, firma ATK a začleňuje ji do svého rozsáhlého impéria. Nevíme, jak v Americe, ale u nás mívá nový majitel ve zvyku dokládat svoji kompetenci tím, že někoho vyhodí. Mnozí zaměstnanci tak možná nyní pracují jen jednou rukou, protože tou druhou se snaží držet své židle. Ale to je pouze dohad. Ani firma Winchester prý nástup zbraně nezvládla úplně bez chyb. Některým testujícím chyběly náboje se střelou o hmotnosti 20 grainů, které dosahují úžasnou úsťovou rychlost 3000 stop za sekundu.

Nejrychlejší malorážka


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 12/2013. Tam si můžete přečíst plné znění.


Støelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2828