Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - DARNE ŽIJE


DARNE ŽIJE
Datum: Saturday, 03. May 2014 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Francie kráčela na poli konstrukce palných zbraní vždycky vlastními cestami. Někdy se nacházela daleko před svými konkurenty, jindy daleko za nimi a nebo Francouzi kráčeli cestičkami, kterými nikdo jiný nešel.
Lovecké zbraně (dvojky, obojetnice a dvojáky) systému Darne, které nemají sklopné hlavně a mají pohyblivý, většinou vzad odsuvný závěr, ovládaný pákou v jeho horní části, vymyslel konstruktér a puškař (továrník) Régis Darne ze St.Etienne. První patent na loveckou dvojku dostal v roce 1879, ale největší úspěch mu přinesly zbraně, vzniklé podle patentů z let 1893-1928.

darne Zatímco až do II. světové války byly originálně řešené zbraně systému Darne na trhu úspěšné a vyvážely se (byť ne na vagony) do celého světa nebo minimálně Evropy, po roce 1945 začal podnik jako mnohé jiné firmy v St.Etienne upadat. Roku 1978 firma Darne zanikla.
Nezanikla však výroba zbraní systému Darne. Té se v roce 1981 ujali pánové Paul a Hervé Bruchetovi, jejichž firma sídlí a vyrábí v St.Etienne dodnes.
Tato firma zůstávala dlouho mimo hlavní proud evropské výroby zbraní, protože se neobjevovala a ani neobjevuje na norimberském veletrhu IWA a nespěchala ani s prezentací na internetu. Zřejmě jí bohatě stačí francouzský trh, kde je dostatečně zabydlená.

Darne
Dvojka Darne v bílém stavu

Bruchetovy výrobky nesou signaturu svého výrobce a současně signaturu (logo) staré firmy Darne. Sám výrobce o nich tvrdí, že se výrobkům staré firmy vyrovnají a předčí je.
Zbraně se u Brucheta nevyrábějí továrním způsobem, ale puškařsky, tedy kusově.
Základ sortimentu tvoří, podobně jako v minulosti, brokovnice-dvojky v několika různých modelech. Liší se ráží, tvarem pažby, kvalitou dřeva na pažbě atd. Jejich závěry se však příliš neliší. Vždy jde o odsuvné závěry, ovládané pákou v jejich horní části. Firma se pochopitelně snaží dodávat zbraně v exkluzivní úpravě, takže v nabídce nejsou zbraně bez rytin. Je možno si jenom vedle standardních katalogových rytin objednat různě náročné rytiny individuální. Vlajková loď této části nabídky je nepochybně super lehká dvojka model 5, jejíž hmotnost se podle ráže pohybuje od 2550 do 2850 g.

Darne

Dvojky Darne rozhodně nejsou žádné laciné flinty. Nejlevnější zbraň stojí 6800 eur, přičemž zbraně řady V se pohybují v rozmezí 16 000 až 22 000 eur. Nepočítá se zde s lidovým myslivcem, ale daleko spíše s movitým  milovníkem netradičních technických řešení, nadšencem nebo francouzským tradicionalistou, který chce kvalitní, bohatě zdobenou zbraň se dřevem pažby nejméně nadprůměrným.
Kupodivu zbraně systému Darne v bílém stavu bez rytin od tohoto výrobce lze koupit v USA, kde firmu zastupuje pan Geoffroy Gournet.
Firemní nabídka obsahuje také dvojáky v rážích 8 x 57 JRS a 9,3 x 74 R, které jsou díky méně luxusní výzdobě levnější než dvojky a jejichž ceny začínají na 13 000 eur. Dvoják model V 375 HH v ráži 375 Holland & Holland Magnum je asi nejvýkonnější zbraň, která se s tímto charakteristickým závěrem vyrábí. Jeho cenu výrobce raději neuvádí.

Darne
Dvoják Darne V 375 HH v bílém stavu

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 8/2009

Střelecká revue
Střelecká revue

Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2832