Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - GALIL STÁLE AKTUÁLNÍ


GALIL STÁLE AKTUÁLNÍ
Datum: Monday, 26. May 2014 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Od 50. let minulého století byla ve výzbroji izraelských ozbrojených sil útočná puška FN FAL na náboj ráže 308 Winchester, ale armáda s ní nebyla zcela spokojena. Po šestidenní válce v roce 1967 se začalo uvažovat o její náhradě zbraní v tehdy moderní ráži 223 Remington (5,56x45 NATO).


Do soutěže o novou zbraň byly přihlášeny jen dvě konstrukce. Jednu navrhl Uziel Gal (1923-2002), známý konstruktér proslulého samopalu UZI. Autorem druhé zbraně byl jeho nadřízený Israel Galili (1923-1995), jemuž ruští autoři dodnes říkají Israil Balašnikov a méně známý konstruktér Yaacov Lior (Jakov Lior).

Galiliho zbraň, která byla nakonec přijata, zjevně vychází z konstrukce Michaila Kalašnikova a možná právě proto se výtečně osvědčila. Galili a jeho spolupracovník při své práci vycházeli z finské verze Kalašnikova, známé jako RK 62.
Při konstrukci zbraně se kladl důraz na její odolnost a robustnost. Předpokládalo se, že bude používána v extrémně prašném prostředí. Zbraň byla už na počátku k dispozici v klasickém provedení útočné pušky AR bez nosné rukojeti a dvojnožky, dále v provedení ARM, které je současně použitelné i jako lehký kulomet a je proto opatřeno dvojnožkou a nosnou rukojetí. Odnímatelná dvojnožka je současně použitelná ke stříhání drátěných překážek.
Provedení  SAR (Short Assault Rifle) má zbraň kratší hlaveň než provedení AR  a tudíž se vzhledem víc blíží samopalu. V roce 1994 byla veřejnosti představena čtvrtá verze této zbraně, označovaná jako MAR nebo též Micro Galil s hlavní zkrácenou na 210 mm.
Existují také verze této zbraně v ráži 7,62x51 mm NATO, které jsou však určeny na export a v izraelských ozbrojených silách zavedeny nebyly. Z nich je asi nejzajímavější samonabíjecí odstřelovačka Galil Sniper, která vznikla na bázi modelu ARM s dvojnožkou.
Systém útočné pušky Galil funguje na klasickém principu využití tlaku plynů na plynový píst s pevnou hlavní a otočným válcovým závorníkem. Šesti otvory ve vodícím kroužku plynového pístu se odvádí část prachových plynů dozadu, kde čistí uzamykací ozuby rotačního závorníku, nárazovou plochu a podavač od prachu nebo vody. Plynový mechanismus je, podobně jako u Kalašnikova, uložen nad hlavní.
Zbraň střílí jednotlivými ranami i dávkami, účinný dostřel činí 500 metrů a teoretická rychlost palby 650 výstřelů za minutu. Zásobníky jsou ploché, schránkové, segmentové pro 35 a 50 nábojů.
Galil se od Kalašnikova liší řadou nikoli nepodstatných znaků.  Napínací páka závěru je umístěná na pravé straně, ale má takový tvar, který umožňuje napnout mechanismus pravou i levou rukou. Pojistka, která zároveň funguje coby přepínač způsobu palby je umístěna  na pravé straně zbraně, ale může být ovládána i z levé strany pomocí páčky uložené nad rukojetí. Zbraň má úsťový nástavec pro vystřelování puškových granátů, který se montuje na hlaveň. K těmto účelům se do zásobníkové šachty vkládá zásobník s 12 výmetnými náboji.
První Galily se k jednotkám dostaly na počátku 70. let, pravděpodobně v roce 1972. Jinde se uvádí, že vývoj probíhal v letech 1967-1973. Rok 1972 však považujeme jako rok zavedení za pravděpodobnější. Galil vydržel v izraelských službách až do konce tisícíletí. Od nového tisíciletí začal útočnou pušku Galil postupně nahrazovat nový systém Tavor (Střelecká revue 12/2009). Galily ve všech provedeních, o nichž jsme zde psali, jsou nadále v aktuální nabídce koncernu IWI, protože je o ně zájem v zahraničí.
Vzhledem ke svému vzoru byl Galil oproti americké útočné pušce M16 vždy levnější, protože je méně výrobně náročný. Nevyráběl se jen v Izraeli u mateřské firmy IMI, ale také v zahraničí. Víme o jeho výrobě v Holandsku u firmy Kruithorn v 70. letech. Uplatnil se ve výzbroji řady především rozvojových zemí a ve výzbroji mnoha z nich nadále je. Podle neprověřených údajů z internetu jde o tyto státy: Čad, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Džibutsko, Salvador, Estonsko, Filipíny, Guatemala, Chile, Indie, Itálie, Izrael, Kolumbie, Kostarika, Jihoafrická republika, Mexiko, Mongolsko, Barma, Nepál, Nikaragua, Peru, Portugalsko, Thajsko a Tonga.

Útočné pušky Galil v ráži 5,56x45 mm NATO

                               SAR                AR                     ARM        
Hmotnost               3,75 kg          3,95  kg              4,35 kg
Délka                     850 mm        987 mm              987 mm
Délka hlavně          332 mm        460 mm              460 mm


Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 5/2010.


Střelecká revue
Střelecká revueTento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2841