Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - Jana Procházková: SIG-Straka zlodějka


Jana Procházková: SIG-Straka zlodějka
Datum: Monday, 30. June 2014 @ 06:00:00 CEST
Téma: Články


Pokud z titulku tohoto článku získáte dojem, že slavná zbraňařská značka se zapletla do nějaké nechutné záležitosti třeba v souvislosti s mizejícími miliardami na finančních trzích, pak vězte, že tomu tak není. Naopak. SIG poskytl prostor pro to, aby se na něm umělec jaksepatří vyřádil, což se pokládá za společensky přínosné. A SIG se dokonce pustil do vážné hudby!

pistole la gazza ladra Na stránkách Střelecké revue jsme se v posledních osmi letech již několikrát setkali s pracemi puškaře a klenotníka (jinde uváděn také jako stříbrník či výrobce šperků) Viviana Muellera ze švýcarského Murgenthalu. Tento pán rozhodně netrpí nedostatkem fantazie a představivosti. Meze možného v oboru výzdoby zbraní posouvá stále dále. V roce 2000 jsme v čísle 1 přinesli zprávu o dvojhlavňové pistoli SIG 210. Samo o sobě dosti zajímavé, ale ta zbraň jménem Doppelte Lottchen  byla tehdy kompletně pozlacená a zdobená krásnou rytinou.
Firma vyzdobila také pověstnou opakovací kulovnici Blaser R93 La Belle Heléne, která patří k tomu nejluxusnějšímu, co ve zbraních za poslední léta vzniklo a do historie extravagantních zbraní se zapsaly i Muellerovy střílející řezy.
Mueller patří ke světové elitě mezi těmi, kdo dělají ze zbraní ještě dokonalejší a krásnější umělecká díla. Jeho díla najdeme v Buckinghamském paláci, stejně jako v sídle sultána v Bruneji. To jsou dost dobré a drahé adresy.

Pistole La gazza Ladra


Komická opera

V aukci u firmy Hermann-Historica se v říjnu 2008 objevila další zajímavá zbraň z dílny pana Muellera, která vznikla někdy v roce 2000. Jde o pistoli SIG P 210, ale pochopitelně o neobyčejnou pistoli. Zbraň nebo chcete-li umělecké dílo, nese název La Gazza Ladra. V německém překladu se jmenuje Die diebische Elster a v anglickém znění jde o The Thieving Magpie. Česky se krásná zbraň jmenuje Straka zlodějka. Pan Mueller se nezbláznil, ale k výzdobě své zbraně se nechal inspirovat komickou operou La Gazza Ladra skladatele Giacoma Rossiniho (1792-1868), takže za všechno může pan Rossini.

Pistole La Gazza Ladra


Pistole La Gazza Ladra

Netradiční výzdoba

Výzdoba zbraně je skutečně uchvacující a netradiční. Švýcarský klenotník se rozhodl, že na zbrani vedle masivního zlacení uplatní také emailování. Zbraň, dražená u Hermanů je v tomto směru první vlaštovkou emailování na zbraních.  Než se mohlo přistoupit k vlastnímu emailování, předcházela tomu řada přípravných a výzdobných prací. Začalo se mosaznými střenkami. Kovové střenky se na zbraních dnes hned tak nevidí. Vnitřní stranu opracoval CNC stroj, na vnější se pracovalo pouze ručně. Umělci se velmi snažili, aby přechod mezi střenkou a tělem zbraně byl neznatelný.
Následně byly změněny kontury pistole. Hrany standardního provedení pistole SIG 210 byly zaobleny. Podobně se změnil i tvar pojistky, kohoutu, spouště. Plocha byla na maximum vyhlazena a pak se začalo rýt.
Byla zvolena technika al fresco, což znamená, že se ryje bez předchozího nákresu přímo do kovu. Vyzlacené plochy v rytině se konečně upravují diamantovou korunkou. Hlavním motivem výzdoby je nepochybně rostlinný motiv, konkrétně růže, doplněný pochopitelně motivy z opery.
K dosažení barevnosti květin, konkrétně růží a oděvu hlavní hrdinky opery, bylo použito řady vrstev lazurových barev, které byly nakonec vypalovány dvanáct hodin ve 160 stupních Celsia.
Hlavní postavu opery, z krádeže neprávem obviněnou a zamilovanou služebnou dívku Ninettu, vyobrazil autor na levé střence rukojeti. Straka zlodějka, po níž se to vše jmenuje a která dívenku málem přivedla do neštěstí, obsadila pravou střenku. Po obou stranách zbraně je také vyzlacen nápis s názvem zbraně.

Pistole La Gazza Ladra

Nebude korodovat

Povrchová úprava nezlacených a neemailovaných částí o tloušťce setiny milimetru sestává z několika vrstev. Nejníže je přechodová zóna mezi ocelí a mědí, nad ní z měděná vrstva, niklová vrstva a titanová vrstva, respektive z vrstva z oxidu titanu. Proto ta nádherně modrá barva. Vývrt je pro jistotu zlacený.
Díky této unikátní povrchové úpravě nemusí nový majitel zbraň nikdy na povrchu olejovat, ani nijak chránit proti korozi. To je dobře, protože kdyby náhodou zapomněl, škoda by byla veliká. Pohyblivé díly zbraně však musí být pochopitelně k zabezpečení správné funkce zbraně mazány. Fyzikálním zákonům pan Mueller ještě poručit nedokáže.

Muzika k tomu

Aby byl dojem ze zbraně umocněn ještě více, pistole je uložena v kazetě, což je v zásadě pochopitelné. Je k ní však přiloženo CD s nahrávkou opery Straka zlodějka. Nahrávku nesponzoroval nikdo jiný než koncern SIG Arms a kromě italských interpretů se na jejím vzniku podílel Pražský filharmonický sbor.

Pistole La Gazza Ladra


Pistole La Gazza Ladra

Pistole La Gazza Ladra
Proč vznikla

Zbraň byla vyrobena s největší pravděpodobností v roce 2000, neboť byla první cenou ve znalostní soutěži k 35. výročí časopisu DWJ. Na tuto skutečnost upozorňuje plaketa v kazetě, v níž je zbraň uložena. Nyní se ji majitel rozhodl prodat. Vzhledem ke stavu vývrtu a hlavně jeho zlacení lze předpokládat, že si z ní ani nevystřelil, což mu slouží ke cti.
Zbraň byla v aukčním katalogu firmy Hermann-Historica označena za novodobý unikát a domnívám se, že firma nepřeháněla. Má za sebou krátkou, ale známou historii, vytvořil ji umělec světového jména a rozhodně nemá na světě sestřičku-jednovaječné dvojče. Je dochována v perfektním stavu. To vše vedlo aukční firmu ke stanovení vyvolávací ceny 20 000 euro. Nakonec se tento zbraňový šperk neprodal. Finanční trhy se v době aukce třásly a nikdo nechtěl postrádat tak vysokou částku. Nebyl vhodný čas k prodeji.

Fotografie zbraně laskavě poskytla mezinárodní aukční firma Hermann-Historica z Mnichova.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 12 ročníku 2008.Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2851