Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/guns-info.cz/html/mainfile.php on line 17
Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní - POLICEJNÍ PEACEMAKER


POLICEJNÍ PEACEMAKER
Datum: Monday, 07. July 2014 @ 00:00:00 CEST
Téma: Články


Přiznejme si, že běžná policejní práce není u nás veřejností příliš oceňována. Nebo možná je, ale oceňuje ji jen ta část společnosti, kterou nazýváme mlčící většinou a ta o tom nemluví, protože mlčí. Zato ti, kdo jsou policií právem postiženi, kvičí jako když je na nože berou. A k nim ses nářkem přidávají ti, kdo se stanou obětí policejní šikany, přehmatů a korupce. Prostě s popularitou policie to není nic moc.

peace Navíc také ministr vnitra dělá leccos pro to, aby ze sboru vytlačil lidi, kteří něco znají a nahradil je těmi, kdo toho znají méně.

Že by se u nás dělaly velkolepé oslavy nějakého policejního útvaru při jeho výročí, o tom si můžeme nechat jenom zdát. V Americe se to dělá běžně. A někdy se k této významné příležitosti nechají dokonce vyrobit zbraně na památku pro ty, kteří se zasloužili, kteří se dožili nebo kteří právě byli ve funkcích.
Když se před časem slavilo 30. výročí Las Vegas Police Departmentu, rozhodli se jeho představitelé, že pro zasloužilé policisty by se měl vymyslet a dát vyrobit nějaký nezapomenutelný dárek. Vzpomněli proto na zbraně šerifů a desperátů z dob Divokého západu, který zřejmě služba v některých čtvrtích stále více připomíná. Rozhodli se, že onou pamětní zbraní bude Colt SAA neboli Peacemaker.

Peacemaker

Výrobců těchto zbraní není dnes v Americe zas tak mnoho, protože značná část replik se dováží z Itálie. Ovšem výrobce musel být americký už jen z prestižních důvodů. Volba tak padla na firmu United States Fire Arms, která sídlí v kolébce Peacemakera a mnoha dalších Coltů, tedy v Hartfordu v Connecticutu a své zbraně vyrábí přímo v bývalé Coltově továrně. Autentičtější Colt Peacemaker by snad mohl být jen přímo od Colta, pokud by ho vyráběl.
Ovšem rozdat zasloužilým policistům obyčejné Peacemakery, by rozhodně nemělo tu správnou pointu, takže bylo nutno zbraně vyzdobit. Bylo proto využito služeb tamních rytců a zlatníků.

Peacemaker

Zbraň je stále Peacemaker, jehož střenky tvoří napodobenina slonové kosti. Povrch kovových částí zbraně je zdobený poměrně jednoduchou, ale vkusnou rytinou s rostlinným motivem. Přiznejme si, že v Americe jsme se setkali s mnohem lépe rytými zbraněmi, ale zde objednávala nebohatá policie. Na válci jsou dva zlacené pásky a na pravé straně hlavně je vyzlacený nápis „Las Vegas Metropolitan Police Department 30th Anniversary“. Právě tímto nápisem jsou výroční revolvery tak zajímavé. Spoušť a kohout jsou také zlacené.
Přesný počet vyrobených exemplářů neznáme. Výrobce udává, že jich bylo více než šedesát.
Že by velení české policie pro své zasloužilé příslušníky někdy objednalo bohatě a pěkně zdobené zbraně, které by jim slavnostně předalo, o tom si dovoluji silně pochybovat. Nepřijela by televize a navíc zbraně jsou pro mnohé redaktory fuj. To se spíše zase svezou všechna nová policejní auta z celé republiky na jedno parkoviště a tam se udělají škumprnágle pro novináře.

Tento článek vyšel ve Střelecké revui číslo 9/2009.

Střelecká revue
Střelecká revue


Tento článek najdete na Mgr. Jan Tetřev-Informační server přátel zbraní
http://www.guns-info.cz

Adresa tohoto článku je:
http://www.guns-info.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2854